ARCHITEKTURA

Warszawa: Hala Gwardii zostanie wyremontowana. Zabytek odzyska blask

Hala Gwardii w Warszawie zostanie wyremontowana. Miasto szuka wykonawcy, który odnowi zabytkowy obiekt.

Wykonawca prac odpowiedzialny będzie za przygotowanie projektu rewitalizacji i przeprowadzi prace remontowe i modernizacyjne. Dodatkowo wykonawca zajmie się utrzymaniem i zarządzaniem Hali Gwardii. Celem prac jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni handlowej, która jednocześnie pełnić będzie funkcję centrum aktywności lokalnej.

Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie – od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje kompleksową rewaloryzację obiektu, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W zamian za sfinansowanie i realizację planowanej inwestycji otrzyma on prawo do eksploatacji całego obiektu. Oddanie do użytku wyremontowanej Hali planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Hala Gwardii znajduje się w centrum Warszawy. To jedna z dwóch hali tworzących kompleks Hale Mirowskie. Ceglane hale zbudowane zostały na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. Były największym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona, jednak zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Uszkodzeniu wówczas uległy dekoracje i attyki.

fot. Radek Kołakowski (wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0)

Na początku lat 50. XX wieku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę i trybunę. Funkcje handlowe powróciły tutaj w latach 90.

Hale Mirowskie zaprojektowali architekci: Bolesław Milkowski, Ludwik Panczakiewicz, Apoloniusz Nieniewski i Władysław Kozłowski. Ze względu na wartości historyczne budynku remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca m.in. odnowi i uzupełni zachowane detale elewacji (m.in. gzymsy, balustrady, opaski okienne). Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (np. ślady po kulach) zostaną zakonserwowane.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Cegła | Renowacja

źródło: UM Warszawa

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej