Wypełnią go wielkie filiżanki. Tak będzie wyglądać rynek w Ćmielowie!

Rynek w Ćmielowie będzie miał chyba najbardziej oryginalne meble miejskie w Polsce. Słynne z porcelany miasto upamiętni swoje dziedzictwo, stawiając na rynku ogromne meble – filiżanki. Całość uzupełni fontanna-imbryk.

“To będzie wkrótce iście porcelanowe centrum porcelanowego miasta. Fason, który został inspiracją projektu to oczywiście ponadczasowy i królewski Empire – porcelana z historią” – czytamy we wpisie na profilu Gminy Ćmielów w serwisie Facebook.

Już za kilka tygodni rynek w Ćmielowie zyska unikalny wygląd. Powierzchnię placu ozdobi fontanna z ogromnym imbrykiem i ławki-filiżanki. Prace realizowane są w ramach kompleksowego przebudowy rynku. Zamiast zwykłych ławek czy siedzisk mieszkańcy będą mogli siadać w ogromnych filiżankach z centralnie umieszczonymi stolikami. Siedziska ułożone są wzdłuż wewnętrznych ścian – użytkownicy będą więc zwróceni do siebie twarzami.

Powstanie swego rodzaju rynek-serwis kawowy. W centralnej części pojawi się fontanna z “zawieszonym w powietrzu” imbrykiem, z którego płynąć będzie woda.

To będzie fontanna w formie filiżanki, gdzie będzie się do niej lała woda z imbryka, z którego ta woda będzie wypływać. Elementy podtrzymujące imbryk będą niewidoczne, nie widziałam tego jeszcze. Wiem, ze obecnie imbryk jest malowany. Ławeczki, które staną przy fontannie też będą w formie filiżanek. Będzie to wyglądało tak, jakbyśmy na pół przedzielili filiżankę i w środku tej filiżanki będą siedziska. Będziemy się wyróżniać, bo taka fontanna w kształcie filiżanki jest tylko w Maroku – czytamy wypowiedź burmistrz Joanny Suskiej w serwisie echodnia.eu.

Oryginalna zastawa ustawiona zostanie po prawej stronie Domu Kultury. Będzie to kulturalne centrum miejscowości. Podczas przebudowy powiększona zostanie ilość miejsc parkingowych – samochody będą mogły parkować w miejscu powstałym wzdłuż parku. Całość uzupełnią nowe oświetlenie i nasadzenia. Te ostatnie wykonane zostaną w pobliżu pomnika świętego Floriana.


Prace budowlane są już zaawansowane. Ich ostatnim etapem będzie ustawienie ogromnej fontanny. Co ciekawe, porcelanowy serwis, który ozdobi rynek w Ćmielowie swym wyglądem nawiązuje do kultowej, przedwojennej kolekcji Empire z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie. Jak informuje serwis echodnia.eu, serwis ten został zaprojektowany na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego i wykorzystywany był na Zamku Królewskim. Kolekcja Empire w 2012 roku zyskała status oficjalnej zastawy stołowej w Belwederze – wyboru dokonała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.

W sumie realizacja przebudowy pochłonie ponad 5 mln zł. Środki gmina Ćmielów pozyskała z rządowego funduszu Polski Ład, a wkład własny gminy wynosił zaledwie 5 procent.

Co myślicie o rynku w takiej formie?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: Gmina Ćmielów, echodnia.eu

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Architektura w Polsce | Ceramika | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły