WYDARZENIA

Wystawa Kod Ceramiki w BWA we Wrocławiu już otwarta!

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na wystawę Kod Ceramiki, opowiadającą o nowym kontekście zastosowania ceramiki w dizajnie, zrównoważonym przemyśle, nauce i technologii oraz kodowaniu jako praktyce projektowej. Wystawa otwarta została 5 maja i będzie ją można zwiedzać do 27 czerwca.

Ceramika towarzyszy człowiekowi od co najmniej 30 000 lat. Zmienia swoje właściwości i szybko przystosowuje się do pożądanego w danym momencie kształtu i warunków. Jest tworzywem nabierającym mocy w procesach termicznych, a ognisty żywioł jest jej sprzymierzeńcem. W oparciu o nowatorskie idee wytwórcze oraz coraz wyżej stawiane jej wymagania, jest uszlachetniana w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach.

Wystawa Kod Ceramiki powstała w celu pokazania niewykorzystanego jeszcze potencjału tworzywa ceramicznego. Znane wszystkim, używane na co dzień obiekty stanowią jedynie wąską reprezentację wyrobów ukazujących się w coraz nowocześniejszych i zaskakujących formach. Ceramika zawłaszcza coraz większe obszary przemysłów, niespodziewanie ujawniając swoje nowe właściwości. Kiedyś zakodowana w wymiarze kulturowym i społecznym, dzisiaj otwiera szeroki zakres kodów technologicznych.

Tytuł wystawy Kod Ceramiki jest hasłem wiążącym cztery obszary tematyczne: kod kulturowy, kod materii, kod jako narzędzie komunikacji oraz g-code – zapis stosowany w technologiach cyfrowych.

O tych zaskakujących kontekstach użycia medium ceramicznego opowie nie tylko prezentacja wyrobów przemysłowych, ale również unikatowych dzieł projektantów i artystów. Wystawa ma szansę pokazać nowe perspektywy współpracy sektora kreatywnego z sektorem przemysłowym, w poszukiwaniu rozwiązań dla wielu problemów współczesnego człowieka. Poszukując bezpiecznych i skutecznych metod ochrony zdrowia i środowiska, należy docenić zrównoważony rozwój, równość́ i dostatek w społeczeństwie, przy jednoczesnym zaangażowaniu w ochronę̨ naturalnych ekosystemów i zasobów Ziemi. Rola projektanta będzie w tym procesie znacząca, a implementacja zaawansowanych technik jest nieunikniona.

Artyści i projektantki: Jonathan Keep, Studio Joachim_Morineau, Simona Janišova, UNFOLD STUDIO, Magdalena Maros, Renata Bonter-Jędrzejewska. Kuratorka: Renata Bonter-Jędrzejewska Organizatorzy: BWA Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Fundacja Fuzjon, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt jest współfinansowany ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Gminy Wrocław. Więcej informacji na stronie wrocławskiego BWA TUTAJ.

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Wrocław | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Renata Bonter-Jędrzejewska, fot. Alicja Kielan

źródło: materiały prasowe

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej