ODBUDOWA

Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zniszczenie i odbudowa barokowej rezydencji.

Wielka odbudowa zrujnowanej Warszawy rozpoczęła się bezpośrednio w latach powojennych. Już 14 lutego 1945 r. formalnie utworzono Biuro Odbudowy Stolicy – centralną instytucję, która miała zajmować się podnoszeniem miasta z ruin. Skupiono się na najważniejszych i najbardziej wartościowych zabytkach i rejonach miasta, aby przywrócić im historyczną formę. Niestety, niektóre budynki, uważane z dzisiejszej perspektywy za cenne, ówcześnie uznano za niewarte odbudowy. To, czego nie zniszczyli Niemcy, zniszczyła ignorancja. W ten sposób przepadł ogrom starej zabudowy. Zamek Ujazdowski w Warszawie był jednym z takich zabytków. Na szczęście, po kilku dekadach, znów wrócił do panoramy miasta.

W mie­jscu gdzie obecnie stoi Za­mek Ujaz­dow­ski już w XIII wieku fun­kcjo­no­wał dre­wnia­ny gród ksią­żąt ma­zo­wie­ckich. No­sił on na­zwę Jaz­dów i peł­nił fun­kcję cen­tral­ne­go ośrod­ka wła­dzy w ca­łym re­gio­nie. Po znisz­cze­niach, będących wynikiem najazdów wojsk litewskich, dwór księ­cia prze­niósł się na te­re­ny o­sa­dy War­szo­wa, na­to­miast Jaz­dów prze­kształ­co­ny zo­stał w let­nią re­zy­den­cję wład­cy. Gdy w ro­ku 1526 Ma­zo­wsze wcie­lo­ne zo­sta­ło do Ko­ro­ny, wszedł on w skład do­mi­nium Zy­gmun­ta Sta­re­go. Po jego śmie­rci w 1548 roku królowa Bona wybrała ten teren na swoją siedzibę. Zamieszkała w obszernym, drewnianym dworze, otoczonym wspaniałymi ogrodami i stojącym na miejscu obecnej osady domków fińskich, na północny-zachód od zamku. Za pa­no­wa­nia Ste­fa­na Ba­to­re­go i An­ny Ja­giel­lon­ki za­ło­że­nie pod­da­no mo­der­ni­za­cji.

 Fragment panoramy Warszawy na sztychu E. Dahlberga z 1656 roku. Zamek Ujazdowski stoi pierwszy z lewej strony.


Okres przełomowy dla Zamku Ujazdowskiego przypadł na lata panowania Zygmunta III Wazy. Po przeniesieniu w 1596 r. stolicy z Krakowa do Warszawy, monarcha rozpoczął gruntowną przebudowę Zamku Królewskiego, wybierając na tymczasową siedzibę drewniany dwór Anny Jagiellonki. Po modernizacji w pierwszych latach XVII w. budowla ta rozplanowaniem i kompozycją nawiązywała do renesansowej architektury włoskiej, będąc przykładem tzw. villa suburbana. Po ukończeniu przebudowy Zamku Królewskiego, Zyg­munt III Wa­za na­ka­zał na miejscu drewnianej siedziby ujazdowskiej budowę nowego, mu­ro­wa­nego pa­łacu. Posiadłość zbudowano na pla­nie kwa­dra­tu z czte­re­ma wie­ża­mi, dzie­dziń­cem ar­ka­do­wym i log­gią wi­do­ko­wą od stro­ny Wi­sły. Kompozycja bryły nawiązywała do tradycyjnych założeń polskiego renesansu (Krasiczyn, Baranów), ale akcent na oś wjazdową, olbrzymie płaszczyzny stromych dachów i ozdobne hełmy wież należały już do stylistyki typowego polskiego baroku, nazywanego też stylem Wazów.

Zamek w roku 1919 i 2022.

Zamek Ujazdowski w Warszawie, ok. roku 1920 i 2022.

Nie ma pewności, który z działających na dworze Zygmunta III architektów jest autorem projektu. Wymienia się nazwiska: Giovanni Battista Trevano, Constantino Tencalla i Matteo Castelli. Za pa­no­wa­nia Wła­dy­sła­wa IV powstała osz­częd­na for­ma za­mku kon­tras­tu­ją­ca z bo­ga­ty­mi, pełnymi dzie­ł sztu­ki wnęt­rza­mi. Pod­czas na­ja­zdu Szwedów w XVII wie­ku król Szwe­cji Ka­rol Gu­staw prze­zna­czył pa­łac Ujaz­dow­ski na swą kwa­te­rę. Niestety, to nie uch­ro­ni­ło go od ograbienia i dewastacji ze stro­ny wojsk o­ku­pacyjnych, do­ko­na­nej tuż przed opuszczeniem sto­li­cy.  Legenda głosi, że Gustaw kazał zbudować dla siebie w Szwecji zamek Skokloster na wzór Zamku Ujazdowskiego w Warszawie.

Szwedzki zamek Skokloster, wzorem był według legendy Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Później pałac trafił w ręce ro­du Lu­bo­mir­skich, dla których wy­bit­ny ar­chi­tekt Tyl­man z Ga­me­ren prze­kształ­cił za­ło­że­nie w piękną i bogatą, magnacką re­zy­den­cję. Zmia­ny wy­stro­ju założenia kon­ty­nu­o­wał Au­gust II Mo­cny, za pa­no­wa­nia któ­re­go zbu­do­wa­no bie­gną­cy w stro­nę Wi­sły Ka­nał Pia­se­czyń­ski – ówcześnie największe w Polsce, a drugie w Europie po Wersalu barokowe założenie wodne, ulokowane na osi wjazdowej rezydencji.

W 1766 ro­ku pa­łac w Ujaz­do­wie ku­pił Sta­nis­ław Au­gust Po­nia­tow­ski, który roz­po­czął ko­lej­ną prze­bu­do­wę, za­tru­dnia­jąc w tym ce­lu naj­lep­szych w kra­ju ar­chi­tek­tów. W latach 1768-73 powstało wielkie założenie przestrzenne przed zamkiem, nawiązujące skalą do osi saskiej, znane jako Oś Stanisławowska. Wokół osi wytyczonej przez Kanał Piaseczyński i drogę wjazdową do Zamku (obecnie ul. Nowowiejska) wytyczono siatkę promieniście rozchodzących się alei, które zbiegają się w kilku okrągłych placach: Na Rozdrożu, Unii Lubelskiej, Trzech Krzyży. Punktem centralnym całej tej barokowej kompozycji był Zamek Ujazdowski.

Oś stanisławowska naniesiona na współczesne zdjęcie miasta.

Od 1767 r. równolegle z pracami przy Zamku Ujazdowskim rozbudowywano dla króla pawilony w Łazienkach. Monarcha, pochłonięty już całkowicie Łazienkami, kazał wstrzymać przebudowę Zamku Ujazdowskiego i przeznaczył go na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej. Prace adaptacyjne wykonał architekt St. Zawadzki, który nadał budowli monumentalny charakter: wieże pozbawione zostały hełmów, usunięto ozdoby, zaś dominującym akcentem elewacji od wschodu i zachodu stały się czterokolumnowe portyki biegnące przez wszystkie kondygnacje. Oficyny rozbudowano w formie pawilonów z wewnętrznymi dziedzińcami, dobudowano stajnie, wozownię i lazaret. Od 1809 r. w Zamku znajdował się szpital wojskowy. W 1920 r. Szpital Ujazdowski miał kilka pawilonów, w których mieściły się oddziały: wewnętrzny, neurologiczno-psychiatryczny, gruźliczy i laryngologiczny.

Widok na Zamek Ujazdowski w Warszawie z perspektywy kanału Piaseczyńskiego, rok 1919 i obecnie.

Ruiny zamku przed wyburzeniem, rok 1952 i obecnie, po odbudowie.

W czasie II wojny światowej, a szczególnie podczas powstania warszawskiego, do szpitala napływało tylu rannych żołnierzy, że brakowało lekarzy i łóżek. Z tego powodu wielu z nich umierało. Ciała powstańców chowano na cmentarzu Obrońców Warszawy nieopodal szpitala (na tyłach Parku Ujazdowskiego). Większość budynków szpitalnych została zniszczona w 1944 r. Na skutek działań wojennych wnętrza zamku zostały wypalone, zachowała się natomiast zasadnicza substancja murów. W wyniku decyzji ówczesnych władz zamek w 1954 roku został zrównany z ziemią̨. W latach 70. z inicjatywy profesorów Aleksandra Gieysztora, Stanisława Lorentza i Jana Zachwatowicza postanowiono na nowo wybudować zamek, według projektu prof. Piotra Biegańskiego, który zaproponował realizację w pierwotnej, wczesnobarokowej wersji. Wtedy też zaczęto prace budowlane przy Trasie Łazienkowskiej. Jej budowa stworzyła możliwość zobaczenia przekroju geologicznego skarpy Ujazdowskiej. Zastanawiano się nad otworzeniem stałej ekspozycji, ale wiązało się to z ogromnymi kosztami i dlatego w ostateczności zaniechano tego przedsięwzięcia. W 1981 r. zapadła decyzja o przekazaniu Zamku Ujazdowskiego środowisku artystów, a od 1985 r. mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej. Odbywa się tam również wiele koncertów i innych imprez tego typu. Wieże zamku znów dumnie górują nad Warszawą a do Ujazdowa wróciło życie.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– PERŁA WARSZAWSKIEGO KLASYCYZMU – PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
– PAŁAC BLANKA W WARSZAWIE – REZYDENCJA STOŁECZNEJ BURŻUAZJI
– UTRACONE ZABYTKI: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ALEKSANDRA NA PLACU TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura

Ujazdów i okolice w atach 1935 i 1945.

Ujazdów i okolice w latach 1945 i 2021.

Ujazdów i okolice w latach 2021 i 1935.

 

Elewacja wschodnia zamku około 1720 roku.
Rok 1919.
Widok na zamek w 1929 roku.
Zamek na zdjęciu lotniczym latem 1944 roku.
Spalony zamek, rok 1948.
Odbudowa, lata 70. XX w.
Odbudowa, lata 70. XX w.
Odbudowa, 1978 rok.
Połowa lat 80. XX w. Zamek Ujazdowski. Pocztówka KAW.
Dziedziniec, lata 90. XX w.
Arkady na dziedzińcu.
Widok na Zamek Ujazdowski z perspektywy kanału Piaseczyńskiego.
Widok z tarasu widokowego w kiedunku Wisły i kanału Piaseczyńskiego.
Po lewej budynek Laboratorium przy Zamku Ujazdowskim, czyli dawny budynek Arsenału, po prawej zamek.
Laboratorium przy Zamku Ujazdowskim, czyli dawny budynek Arsenału
Przed budynkiem zamku pod zadaszeniem znajduje się cysterna na wodę wykonana ok. 1850 roku na potrzeby Szpitala Ujazdowskiego.
Przed budynkiem zamku pod zadaszeniem znajduje się cysterna na wodę wykonana ok. 1850 roku na potrzeby Szpitala Ujazdowskiego.

Temat: Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zniszczenie i odbudowa barokowej rezydencji.

Źródła: wikipedia.plfotopolska.euNACu-jazdowski.plzamkipolskie.com, tonzp.pl, domena publiczna,

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej