ARCHITEKTURA

Zaprojektowali miejski skwer, który zbiera deszczówkę i zdobyli wyróżnienie

Skwer zbierający deszczówkę to projekt “Kropla Ogrodu”. Zaprojektował go zespół studentów, który za swój pomysł zdobył wyróżnienie w Metropolitalnym Climathonie 2020.

Wydarzenie organizowane jest od 2015 roku w formie 24-godzinnego hackatonu klimatycznego. Uczestnicy konkursu musieli więc błyskawicznie wymyślić odpowiedź na wybrany problem oraz przygotować jego projekt.

Głównym tematem tegorocznej edycji Metropolitarnego Climathonu była susza w mieście. Objawia się ona brakiem wody, widać to po poziomie wód w rzekach i jeziorach. Dlatego tak ważna jest retencja wody i właśnie z tym problemem zmierzyli się uczestnicy hackatonu. W ciągu 24 godzin musieli opracować rozwiązanie, które pozwoliłoby zatrzymać jak największą ilość wody deszczowej na danym obszarze. Dodatkowo projekt miał zapobiegać suszy w mieście, zwiększać przestrzeń rekreacyjną oraz umożliwiać integrację społeczną.

Wyróżnienie zdobył zespół, w którym znaleźli się: Marta Ślipek (Politechnika Wrocławska), Dorota Borowiecka (Politechnika Łódzka), Damian Żak (ASP w Katowicach), Julia Mzyk (Politechnika Śląska) oraz Basia Flur, pracująca jako badaczka opinii społecznych. Efektem ich pracy jest projekt “Kropla ogrodu”. Zakłada on budowę otoczonej ogrodem altany, której dach zbierałby deszczówkę i odprowadzał ją do znajdującego się pod ziemią zbiornika. Dzięki systemowi kanalizacji woda trafiałaby do znajdującego się obok dystrybutora. Z tego ostatniego można pobierać wodę i podlewać nią rośliny.

Ludzie żyjący w mieście nie mają zbyt wielu możliwości dbania o rośliny, kontaktu z naturą czy innymi ludźmi z osiedla. Wyobraziliśmy sobie, że nasz ogród mógłby być miejscem, w którym odnajdzie się każdy „roślinny freak”, a dzięki łatwej dostępności, będzie mógł zabierać swoich znajomych czy rodzinę – mówi Marta Ślipek, studentka III roku Zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr.

Pozyskiwana w ten sposób woda mogłaby być użytkowana w celu podlewania rosnących w ogrodzie roślin, ale także okolicznych trawników, czy jako poidło dla zwierząt. Ogród i altana byłyby też znakomitym miejscem wypoczynku i spotkań dla mieszkańców. Dodatkowo studenci opracowali projekt aplikacji, która poinformuje o ilości zebranej wody oraz realnych oszczędnościach. Gratulujemy zdobytego wyróżnienia!

Czytaj też: Polska | Wrocław | Edukacja | Wydarzenia

źródło: Politechnika Wrocławska

Recent Posts

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej