ARCHITEKTURA

Zbudowali go pod drzewem. Letniskowy dom na wsi

Letniskowy dom na wsi to projekt, który przygotował architekt João Mendes Ribeiro, który prowadzi swoją autorską pracownię architektoniczną.

Letniskowy dom zbudowany został we wsi Valeflor w Portugalii. Jego powierzchnia to zaledwie 25 m kw. Architekt określił swój projekt mianem Domu kasztanowego. To z powodu bliskości drzew – w pobliżu rośnie mnóstwo kasztanowców i dębów. Dom zbudowano pod jednym z takich drzew, którego pień stał się elementem dekoracyjnym widocznym z wnętrza budynku.

Projektując budynek architekt chciał w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Udało się. W efekcie powstała mała kostka, którą duży kasztanowiec zdaje się osłaniać. W budynku nie zabrakło dużych przeszkleń, przez które doskonale widać przyrodę.

Przestrzeń wewnątrz jest niewielka, ale zdecydowanie wystarczy, by spędzić tu wolny czas w kilka osób. Architekt podzielił wnętrze na dwie części. Pierwszą stanowią mała kuchnia, prysznic i toaleta, z kolei część dzienna to sypialnia i dodatkowe łóżko na antresoli. Wprawdzie nie ma tu tarasu, ale kto by spędzał całe dnie w budynku, mając taką przyrodę na wyciągnięcie ręki?

Dom zbudowano z drewna sosnowego, wnętrze wypełniono dużymi płytami OSB. Płyty pokrywają zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną konstrukcję drewnianą. Pomiędzy nimi umieszczono warstwę izolacyjną. Ile kosztuje taki domek? Właściciele zdradzają, że jego budowa pochłonęła średni 2 tysiące euro za 1 m kw.

Letniskowy dom na wsi został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Domek letniskowy | Portugalia | Szkło | Podróże

fot. José Campos, źródło: EUMies Award

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej