ARCHITEKTURA

Zbudowali go w sercu Mokotowa. Oto Amfiteatr Brain Embassy

To bardzo nietypowa inwestycja. Amfiteatr Brain Embassy powstał przy ulicy Konstruktorskiej 11 w Warszawie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni mode:lina.

Amfiteatr powstał przy budynku Brain Embassy, czyli przestrzeni do pracy kreatywnej, którą stworzył inwestor Adgar Poland. Amfiteatr ma być przestrzenią, w której społeczności będą mogły usiąść w kręgu, przemawiać, słuchać, oglądać i wyrażać siebie. To otwarta przestrzeń do wartościowych spotkań.

Amfiteatr Brain Embassy jest miejscem uniwersalnym, bez narzuconych ograniczeń. Pracownicy pobliskich budynków i mieszkańcy Służewca będą mogli odwiedzać amfiteatr i uczestniczyć między innymi w pokazach artystycznych. Scena plenerowa powstała w odpowiedzi na wyzwania, z którymi boryka się biznesowa dzielnica Warszawy – brak otwartych przestrzeni publicznych. Po prostu brakuje nieogrodzonych miejsc do spotkań w większym gronie.

Architekci zaprojektowali amfiteatr tak, by jego część znalazła się pod ziemią. Dzięki czemu część dachu budynku można było zmienić w zieloną wyspę. Obiekt wpisany jest w okrąg, który z jednej strony stanowi zagłębioną pod ziemią nieckę z audytorium, z drugiej strony ogromne betonowo-szklane zadaszenie wsparte na masywnej, surowej żelbetowej ścianie. Nad audytorium góruje charakterystyczny, betonowy ring, który okala całą konstrukcję. Ustawienie ringu pod kątem sprawia, że obiekt od strony ulicy stanowi naturalne przedłużenie terenu, a z drugiej strony otwiera się jako spore zadaszone audytorium.

Scena ma powierzchnię o wielkości 40 m kw. Okno sceniczne ma wymiary 11,5 x 4 m. W sumie jednocześnie może tu przebywać nawet 140 osób. Scena, zgodnie z wytycznymi inwestora została wyposażona w najnowsze okablowanie AV umożliwiające sterowanie urządzeniami zarówno z poziomu BMS jak i stanowiska reżyserskiego.

W całym projekcie ważne jest też otoczenie amfiteatru. Plac wokół obiektu zyskał nową nawierzchnię nawiązującą do zrewitalizowanej promenady w Tel Awiwie, która tętni życiem przez całą dobę. Amfteatr stanął na terenie należącym do budynku Adgar BIT w którym mieści się Brain Embassy oraz BE Yourself z wnętrzami zaprojektowanymi przez pracownię mode:lina.

Z zespołem mode:lina nad projektem pracowali jeszcze: Pracownia Architektoniczna Poznań-Projekt, DEMIURG PROJECT S.A., Pracownia Projektowa Jacek Kryske.

Czytaj też: Warszawa | Kultura | Beton | Brutalizm  | Modernizm

fot. Patryk Lewiński, źródło: mode:lina

View Comments

  • Czy dojście do sceny jest dostępne? Z przedstawionych zdjęć, wynika że nie. Z obu stron sceny widoczne są schody. Wydaje się, że jedną z nich można by zaprojektować z podjazdem, Teraz buduje się nowocześnie, z dbałością o wszystkich, jeśli miejsce jest dostępne publicznie, tak żeby każdy mógł skorzystać. Jeśli tego zabrakło, to duży błąd projektantów.

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej