ARCHITEKTURA

Zielone Szlaki Warszawy – chcą połączyć wszystkie parki w stolicy!

Działacze Forum Rozwoju Warszawy mają pomysł, aby w Warszawie powstała ogromna ścieżka dla pieszych i rowerów, która może połączyć największe parki. Zielone Szlaki Warszawy to nie jest futurystyczna fanaberia. To realna koncepcja, która ma szanse na realizację. 

Idea jest taka, aby połączyć największe parki w Warszawie tworząc w ten sposób zielony trakt, którym można będzie spacerować godzinami. Zielone Szlaki Warszawy to projekt, nad którym członkowie Forum Rozwoju Warszawy pracowali przez ostatnie trzy lata. Plan zakłada, że obecnie rozrzucone po całym mieście tereny zielone byłyby połączone jednym szlakiem. To różne parki, skwery, ogródki i lasy. Przemieszczanie się między nimi byłoby możliwie dzięki sieci kładek i mikrotuneli.

W ten sposób mogłaby powstać ścieżka o łącznej długości nawet 400 kilometrów! Dostępna będzie dla pieszych i rowerzystów, wyróżniać ją będzie to, że będzie niedostępna dla samochodów. Plan zakłada, że elementem szlaku będzie kładka pieszo-rowerowa, która ma połączyć dwa brzegi Wisły. Budowa tej kładki nad rzeką jest obecnie wstrzymana.

Koncepcja wyrosła z obserwacji przestrzeni miasta i jej charakteru: ekstensywna zabudowa przeplata się z terenami zieleni, które budują obraz Warszawy jako aglomeracji o bujnym ekosystemie, co czyni ją miastem wyjątkowym pośród wielu innych ośrodków miejskich o intensywnej urbanistyce. Po dokładniejszej analizie okazuje się jednak, że tereny zieleni mimo że ze sobą sąsiadują, odseparowane są od siebie np. trasami szybkiego ruchu (przykładowo: Park Kaskada i Park Stawy Kellera), a ich naturalna różnorodność nie jest spięta ujednoliconą identyfikacją wizualną (oznaczenie w terenie, mała architektura). Warszawska zieleń, to obecnie oazy mikroklimatu, do których trzeba celowo „przedzierać się”, by z nich skorzystać. Zielone Szlaki uczynią miasto szytym zielenią, w jej oczywiście służebnym charakterze wobec podstawowych funkcji miejskich: realizacji codziennych potrzeb życiowych i zawodowych mieszkańców – czytamy na stronie internetowej Forum Rozwoju Warszawy.

Realizacja projektu Zielone Szlaki Warszawy miałaby zająć 15 lat. Koncepcję przygotował architekt Patryk Dominik Zaremba związany z Forum Rozwoju Warszawy. Koncepcję wizualną opracowała firma TOBA Invest sp. z o.o. Wizualizacje przestrzenne stacji Szczęśliwiec, tunelu i kładki przygotwali również projektanci firmy TOBA Invest.

Aby taka sieć mogła powstać potrzebne są skoordynowane działania mieszkańców, zarządu zieleni oraz miasta. Część z elementów mogłaby powstać w ramach Budżetu Obywatelskiego. Forum zaznacza, że przedstawiony plan to dopiero koncepcja i wymaga głębszej analizy oraz zaplanowania działań. W ten sposób mogłaby powstać nowa jakość zieleni, która wyróżniłaby Warszawę na tle innych metropolii. Więcej informacji o koncepcji znajdziecie na stronie internetowej Forum Rozwoju Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Ciekawostki | Park

wiz. TOBA Invest sp. z o.o., źródło: Forum Rozwoju Warszawy

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej