ARCHITEKTURA

72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie od Kubieniec + Długosz

72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie to najnowsza realizacja architektek z pracowni Kubieniec + Długosz. Mieszkanie powstało na nowo wybudowanym osiedlu w Katowicach Brynowie. Inwestorom zależało na utrzymaniu w mieszkaniu stonowanej, niemal achromatycznej palety barw z przewagą czerni, szarości i bieli. Ponadto wyzwaniem była półotwarta kuchnia oraz stosunkowo niewiele miejsca do przechowywania. Inwestorka podkreślała, że istotną rolę odgrywa dla niej dobre oświetleniu całego wnętrza, tak by nawet w okresie jesienno zimowym w mieszkaniu było jasno i przytulnie.

Z połączenia zabudowy meblowej w przedpokoju oraz kuchni zaprojektowano box składający się z wysokiej zabudowy meblowej, który mieści w sobie przechowywanie począwszy od odzieży wierzchniej, poprzez szafę gospodarczą i na lodówce ze spiżarką kończąc. Jednocześnie box ten domyka kuchnię od strony salonu, nadając czytelne podziały w przestrzeni mieszkania. Jego geometria w połączeniu z oświetleniem na szynoprzewodach naprowadzą nas od wejścia do serca domu jakim jest strefa dzienna.

Kuchnia, prócz wysokiej zabudowy z lodówką, składa się z dwóch części o bliźniaczym wyglądzie, jednak zupełnie różnym kolorze głównym. Cześć domykająca salon jest czarna, a druga strona jasnoszara. Łączą je takie same kamienne blaty i spieki na ścianach. Dzięki temu dwie różne połówki tworzą spójną całość.

W projekcie udało się przemycić nieco cieplejsze odcienie szarości oraz chłodnych beży, tak by w zestawieniu z ciemną drewnianą podłogą, całość nabrała przytulnego charakteru. Także przełamanie prostych form meblowych poprzez użycie miękkich, czasem strukturalnych tkanin sprawiło, że wnętrze stało się ciepłe i przyjemne w odbiorze. Oprócz czerni, szarości i bieli w mieszkaniu mamy także dominujący ciemniejszy odcień naturalnego drewna, zarówno w podłodze jak i meblach w salonie.

W sypialni oraz pokoju dziecięcym dodatkowym elementem są tapety dekoracyjne, w odcieniach bieli i czerni oczywiście. Podczas gdy w sypialni tapeta znalazła się za wezgłowiem łóżka, to w pokoju dziecka przewrotnie tapetę mamy na suficie. Jest to symboliczny element z odwzorowaniem mapy nieba w dokładnym miejscu i czasie narodzin syna Inwestorów. W całym mieszkaniu zastosowano ledowe oświetlenie główne z możliwością ściemniania. Reflektory znajdują się na szynoprzewodach oraz montowane nastropowe. Dodatkowo całość uzupełniają oprawy dekoracyjne dające klimatyczne oświetlenie, także utrzymane w czerni i bieli.

Opis pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com

72-metrowe mieszkanie w Katowicach Brynowie to nie jedyny artykuł na temat realizacji pracowni Kubieniec + Długosz. Poniżej przykładowe artykuły: 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Patryk Polewany (https://polewany.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Katowice | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej