Zamek Helfsztyn po renowacji. Tu nowoczesność spotyka się z historią!

Zamek Helfsztyn po renowacji zachwyca nie tylko swoją historyczną architekturą, ale także nowoczesnymi akcentami, w które wyposażyli go architekci. Zaglądamy do drugiego największego zamku w Czechach, w którym właśnie zakończył się remont generalny i modernizacja wnętrza.

Zamek Helfsztyn jeden z największych zamków w Czechach, położony w miejscowości Týn nad Bečvou niedaleko Lipníka nad Bečvou. Zamek został założony pod koniec XIII wieku przez Bedřicha z Linavy. W następnych wiekach należał do majątku kilku szlacheckich rodów, przede wszystkim morawskich. Po bitwie na Białej Górze został skonfiskowany i przypadł w udziale kardynałowi Franzowi von Dietrichsteinowi. Aż do roku 1656 zamek służył jako wojskowa fortyfikacja, później posterunek wojskowy zlikwidowano, a arsenał przewieziono do Ołomuńca. Od XVII wieku porzucony zamek powoli popadał w ruinę. Rozległy kompleks ruin jest obecnie stopniowo rekonstruowany, odbywa się tu też szereg wydarzeń kulturalnych – do najważniajszych zalicza się wystawa dzieł kowalstwa artystycznego Hefaiston.


Kilka lat temu czeski odpowiednik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o modernizacji ruin zamku. Celem było oddanie turystom nowych przestrzeni do zwiedzania, a także rozbudowa ekspozycji i infrastruktury. Do współpracy zaproszono czeską pracownię Atelier-r, która swoją pracę zaczęła od zmapowania całego obiektu za pomocą tysięcy zdjęć z drona, a następnie wytypowania kluczowych obszarów działania, które należy podjąć.

Zamek Helfsztyn po renowacji wzbogacił się w kilka nowych łączników komunikacyjnych takich jak nowe klatki schodowe, korytarze wykonane z kortenu, czy mosty pozwalające na sprawne przemieszczanie się między historycznymi murami. Powstały również nowe antresole i podwieszane platformy, które mają pełnić funkcję tarasów widokowych. 

Niektóre miejsca zamku zostały zadaszone przeszkleniami, co ma umożliwić organizowanie imprez i wydarzeń kulturowych wewnątrz murów XIV-wiecznego zamku. Goście odwiedzający Zamek Helfsztyn po renowacji zyskali również możliwość wejścia na wieże, które wcześniej były niedostępne dla turystów. Całość podkreśla nowe oświetlenie, które zostało specjalnie zaprojektowane i dopasowane dla tego obiektu. Ważnym elementem renowacji było również zabezpieczenie zastanych murów, wież i sklepień zamku, które przez lata popadały w ruiny, a ich stan zagrażał życiu turystów.

Czytaj też: Historia | Zabytek | Czechy | Renowacja | Podróże | Cegła | Korten

źródło: Atelier-r
zdjęcia: boysplaynice.com