wieżowiec The Bridge

W Warszawie wyrośnie nowy wieżowiec, oto The Bridge

Wieżowiec The Bridge zbudowany zostanie u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej w Warszawie. Będzie miał 174 metry wysokości.

Projekt wieżowca The Bridge przygotowali architekci z holenderskiej pracowni UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt. Wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby – architekci połączą więc starą architekturę z nowoczesną częścią. UNStudio ma na swoim koncie liczne realizacje. Wśród nich wskazać można na Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w Doha w Katarze czy wiszący most Erasmusbrug w Rotterdamie. Z kolei pracownia Projekt współtworzyła wieżowiec Warsaw Spire i projektowała biurowiec Warsaw UNIT.

W sumie The Bridge zaoferuje 47 tysięcy m kw. powierzchni biurowej. Będzie miał 40 pięter i 280 miejsc parkingowych dla aut. W budynku znajdą się też parking dla 147 rowerów, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz parking dla elektrycznych jednośladów z punktami do ładowania. Zostanie w nim także wdrożony system operacyjny (opracowany przez Ghelamco), pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM – i Green Building Standard. Będzie posiadał także certyfikat „Obiekt bez barier”.


Co ważne, budynek Bellony – którego elewacja w 2016 roku została pieczołowicie odrestaurowana – będzie zachowany i połączony z wieżą. Dzięki temu powstanie symboliczny most łączący dawną architekturę z nowoczesnym budynkiem. Efektem tego połączenia będzie unikalne lobby, które zepnie oba budynki.

W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony znajdzie się miejsce na restaurację z tarasem. Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie.

Budowa wieżowca ma trwać do 2024 roku.

Czytaj też: Wieżowiec | Warszawa | Szkło | Architektura

źródło: Ghelamco