Centrum Aktywności Lokalnej
fot. Michał Jędrzejowski

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku projektu MWArchitekci

W Rybniku zbudowano Centrum Aktywności Lokalnej. To zespół dwóch budynków, które są jak gigantyczne meble miejskie. Jego projekt przygotowała architektka Marlena Wolnik, założycielka pracowni MWArchitekci.

Nietypowy obiekt walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego w Unii Europejskiej. Centrum Aktywności Lokalnej obok Parku Pamięci w Oświęcimiu (czytaj TUTAJ) znalazło się na finałowej liście 40 obiektów architektury z całej Europy w konkursie Mies van der Rohe Award 2022.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku to skromna konstrukcja o bogatej funkcjonalności. Pomysłodawcą jego powstania jest nieżyjący już Wojciech Student – architekt i wiceprezydent Rybnika. Zwrócił się do Marleny Wolnik z pomysłem zbudowania tu miejsca, które będzie łączyć mieszkańców. W ten sposób chciał zbudować poczucie wspólnoty.

Obiekt zbudowano w południowo-wschodniej części miasta, w dzielnicy Kłokocin. Kolejne dwa powstaną w Ochojcu oraz Paruszowcu. Ten pierwszy, który widać na zdjęciach zbudowany jest w całości z drewna. Dach kompleksu wykorzystywany jest jako trybuna dla wydarzeń plenerowych. W ten sposób powstał funkcjonalny miejski mebel, który umożliwia tu spędzanie wolnego czasu.

fot. Marcin Giba

Z kolei wnętrze budynku działa jako miejsce do organizowania wydarzeń i warsztatów. Idea jest taka, by to sami mieszkańcy byli gospodarzami kompleksu i wychodzili z inicjatywą organizowania tu wydarzeń, które ich połączą. Trzymamy kciuki za Centrum w konkursie Mies van der Rohe Award 2022!

Czytaj też: Podróże | Sport | Zieleń | Meble miejskie

źródło: EUMies Award