Skyliner

Wieżowiec Skyliner w Warszawie. Jak wygląda w środku? Sprawdziliśmy

Ma 195 metrów wysokości i jest jednym z najnowszych wieżowców w stolicy. Wieżowiec Skyliner zaprojektowali architekci z pracowni APA Wojciechowski. Redakcji whiteMAD udało się zwiedzić budynek od środka.

Skyliner znajduje się tuż przy Rondzie Daszyńskiego. Osoby, które będą tu pracować z pewnością docenią wygodny dojazd komunikacją miejską. Od wyjścia z drugiej linii metra do budynku jest zaledwie kilka metrów. Budynek ma strzelistą formę. Architekci zadbali tutaj o każdy detal. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny otoczenia budynku prace projektowe konsultowali z zarządcą sąsiednich gmachów. W ten sposób osiągnęli spójną estetykę przestrzeni publicznej przed budynkiem.

Wchodząc do środka gości wita ogromny, całkowicie przeszklony hall. Jest skromnie urządzony, ale to duży plus – z pewnością docenią go minimaliści i fani terazzo. Mimo bliskości ruchliwego ronda w środku panuje przyjemna cisza. Co ciekawe, w hallu architekci zaprojektowali schody, które prócz komunikacyjnej pełnią także funkcję dużego mebla. Część ta odwołuje się do słynnych Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta, kontaktów społecznych i otwartym miejscem, w którym ma tętnić życie. Szklana ściana przy schodach została zaprojektowana tak, by można było łatwo otworzyć przegrody, łącząc zewnętrzną część przyszłej kawiarni z hallem, by w ten sposób wpuścić miejski klimat do środka. Na schodach można będzie organizować pokazy mody, spektakle teatralne i wystawy.


Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy. W przestrzeniach pięter powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur. Szklana elewacja o najwyższych parametrach termicznych i akustycznych cieszy swoją prostotą i znakomitymi proporcjami. Wysokościowiec powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – Michał Sadowski, Współwłaściciel, Wiceprezes, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci

Schody są jak duży mebel, na którym można usiąść

Budynek wyposażony został w błyskawiczne windy, dzięki którym w kilkanaście sekund można dostać się na szczyt. Widoki z 42-drugiego piętra są naprawdę imponujące.

Ogromnie cieszymy się, że efekt końcowy, który osiągnęliśmy – po wielu miesiącach intensywnej pracy – jest zgodny z naszymi założeniami. Chcieliśmy stworzyć wysokościowiec inny niż wszystkie, perłę architektury otwartą na miasto i jego mieszkańców, budynek ponadczasowy, o szerokim spektrum możliwości i spójny ze światowymi tendencjami wyznaczanymi przez potrzeby użytkowników. To właśnie człowiek jest w Skylinerze głównym bohaterem, niemal 50 tys. m kw. przestrzeni zapewnia mu nową jakość pracy oraz spędzania wolnego czasu – komentują Harald Jeschek i Andreas Prokes – Partnerzy Zarządzający Grupy Karimpol.

Póki co w budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, a na poszczególne piętra wprowadzą się najemcy. Deweloper jest tutaj elastyczny i nie narzuca wyglądu poszczególnych biur. Przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, w jakiej estetyce urządzą wnętrze wynajmowanych pomieszczeń.

Czytaj też: Warszawa | Wieżowiec | Ciekawostki | Beton | Wnętrza

źródło: APA Wojciechowski, fot. redakcja whiteMAD, APA Wojciechowski