Jurand obecnie.

Kiedyś był modernistyczny. Dom handlowy Jurand w Malborku

Spółdzielczy Dom Handlowy Jurand stoi w centrum Malborka. Wcześniej w jego miejscu istniał modernistyczny pawilon handlowy, który jednak ustąpił miejsca budynkowi z lat 90. o tak charakterystycznej elewacji.

Jeszcze przed wojna w tym miejscu stała kamienica o imponujących zdobieniach. Działał w niej Hotel zum Konig von Preussen. W okresie dwudziestolecia międzywojennego hotel rozbudowano o murowaną przybudówkę z tarasem. Był to jeden z ładniejszych budynków Malborka. Gmach niestety uległ znacznym zniszczeniom podczas oblężenia miasta w 1945 roku i nigdy go nie odbudowano.

Sytuacja zmieniła się w okresie PRL. Na początku lat 60. rozpoczęto budowę domu handlowego Jurand. Oddano go do użytku 6 lipca 1968 roku. Był to Spółdzielczy Dom Handlowy, który należał do spółdzielni Społem. Budynek zaprojektowano w modernistycznym stylu, popularnym w latach 60.

Jurand w okresie PRL.

Niestety i ten gmach nie przetrwał próby czasu. W latach 90. kiedy w Polsce na dobre zagościł kapitalizm pawilon musiał ustąpić miejsca postmodernistycznej kostce. Dom Handlowy Jurand ozdobiono kolorową elewacją w odcieniach różu, żółci, zieleni i pomarańczy. Taka kolorystyka nijak się ma do historycznej zabudowy miasta.

Warto przypominać o gmachach, które w naszych miastach stały kilkaset i kilkadziesiąt lat temu. Wiele z nich to przykład świetnej architektury, którą niestety zastępują architektoniczne koszmarki. Jeśli w waszych miastach są budynki o podobnej historii dajcie nam znać! Śledźcie też naszą grupę Archialert na Facebooku, na której publikujemy zdjęcia największych architektonicznych grzechów.

Czytaj też: Archialert | Architektura PRL | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: starymalbork.blogspot.com, Google Street View