Café Bergson i artyści dla Ukrainy. Startują aukcje dzieł polskich twórców

Wilhelm Sasnal, Piotr Młodożeniec, Agata Agatowska i Sławek “Zbiok” Czajkowski – to tylko niektórzy artyści, którzy dołączyli do akcji Café Bergson w Oświęcimiu. Jej cel jest prosty: zebranie jak największej kwoty na edukację ukraińskich uchodźców. W jej ramach będą licytowane prace wybitnych polskich twórców.

– Akcja #BERGSON4UKRAINE! startuje już 4 kwietnia, a jej celem będzie finansowanie programu integracyjno-edukacyjnego dla Ukrainek i Ukraińców mieszkających obecnie w Oświęcimiu. Dzięki temu możliwa będzie kontynuacja (w rozszerzonej i długoterminowej formie) kursów języka polskiego dla naszych ukraińskich przyjaciół – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, w ramach którego działa Café Bergson. Jak dodaje, aukcje będą nie lada artystyczną gratką. – Do naszej akcji dołączyło wielu znakomitych polskich artystów, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać swoje prace – dodaje Kuncewicz. Cała kwota z ich sprzedaży zostanie przeznaczona między innymi na kursy języka polskiego, w których już teraz w niewielkiej oświęcimskiej klubokawiarni bierze udział ponad 120 osób.

Pierwsza z aukcji startuje w poniedziałek o 14.00 i będzie prowadzona na stronie pochodzącego z Oświęcimia artysty Krzysztofa Piętki, absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Tobisa). Urodzony w 1990 roku Piętka jest finalistą najważniejszych konkursów dla młodych twórców takich jak Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w 2017 roku. Poniżej praca z 2021 roku, którą będzie można licytować (Bez tytułu, olej na płótnie, 60×70 cm).


Kolejne aukcje będą dodawane przez cały kwiecień, w każdy kolejny poniedziałek, już na facebookowej stronie Café Bergson. Czyje prace będzie można licytować? Między innymi Wilhelma Sasnala, Piotra Młodożeńca, Sławomira “Zbiok-a” Czajkowskiego, Dawida Ryskiego, Tomasza Bereźnickiego, Agaty Agatowskiej, Janusza Fajto oraz Dariusza Paczkowskiego. Dlatego już teraz warto obserwować stronę Café Bergson, aby nie przegapić okazji do udziału w aukcjach.

To jednak nie wszystko. Integralną częścią działań będzie także wspólny projekt z zaprzyjaźnioną ekipą oświęcimskiej firmy ubraniowej Intruz Clothing: #BERGSONXINTRUZ4UKRAINE. Nieco więcej napiszemy o nim już wkrótce.

O Café Bergson działającej w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia i jej wyjątkowej misji społecznej oraz edukacyjnej pisaliśmy na łamach whiteMAD w tym miejscu.

Zobacz również:#SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Kawiarnia | Miasto | Wydarzenia  | Sztuka |

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: materiały Café Bergson