kna aluminiowe i biophilic design

Biophilic design, czyli jak okna aluminiowe pomagają w zbliżeniu z naturą

Pęd świata w dwudziestym pierwszym wieku i codzienne uczestnictwo w życiowym wyścigu na torze asfaltowych ulic wytyczonym pomiędzy betonowymi budynkami budzi w ludziach tęsknotę za zmniejszeniem tempa, zatrzymaniem się na dłuższą chwilę i zanurzeniem w świat spokojnej, kojącej przyrody. Nie dziwi więc fakt, że na popularności zyskuje nurt biophilic design, którego głównym przesłaniem jest ponowne połączenie człowieka z naturą przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów najwyższej jakości. Tu na pierwszy plan wysuwa się odpowiednie podejście do szeroko rozumianej konstrukcji miejsc zamieszkania i tych, w których przebywamy najczęściej. A co stanowi łącznik między domem czy mieszkaniem i otaczającą je przyrodą? Okna. Aluminiowe lub plastikowe – mogą wesprzeć nas w staraniach prowadzących do życia w zgodzie z naturą.

Stawiając na symbiozę
Biophilic design to nie tylko coraz bardziej popularny trend w budownictwie i architekturze wnętrz, lecz także – a może nawet przede wszystkim – styl życia. Jego założeniem jest uzmysłowienie ludziom, że są nieodłączną częścią natury, a tylko powrót do korzeni umożliwi osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Krótko mówiąc – przebywanie wśród zieleni ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie.

Ludzki komfort w zgodzie ze środowiskiem – okna aluminiowe
Dbając o własny komfort powinniśmy jednak jednocześnie, w myśl designu biofilicznego, mieć na względzie dobro planety. Dlatego tak ważne jest podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w architekturze oraz budownictwie i idący za nimi wybór zaawansowanych technologicznie produktów przyjaznych środowisku. Do prawidłowego funkcjonowania na co dzień potrzebujemy właściwej temperatury, jak największej ilości promieni słonecznych, powietrza odpowiedniej jakości, oraz ciszy. Spełnienie wszystkich tych warunków zagwarantują nam okna aluminiowe, będące idealnym dopełnieniem każdego domu stawianego od nowa bądź modernizowanego w duchu biophilic design.

Duże okna aluminiowe


Okna aluminiowe – im większe, tym lepsze
Esencją biofilii jest zdecydowane postawienie na wszystko, co naturalne. Dlatego aranżując wnętrza z użyciem kamienia czy drewna, uzupełniając je domową dżunglą, która zapewni nam tak potrzebny dla ukojenia ducha kontakt z przyrodą, nie możemy zapomnieć o świetle słonecznym – przyda się nie tylko zielonym roślinom, ale również wszystkim domownikom. Nie ma bowiem lepszego sposobu na zapewnienie dobrego samopoczucia niż pomarańczowe ciepło promieni słonecznych o poranku, lub łagodna purpura wpadająca do wnętrza wieczorem. Okna aluminiowe znakomicie wpisują się w nurt biofiliczny, bowiem dzięki swoim imponującym rozmiarom i wąskim profilom zapraszają do pomieszczeń znacznie więcej naturalnego światła, otwierając przy tym przed mieszkańcami niezrównane i niczym niezakłócone widoki.

Jednym z najdoskonalszych pod tym względem produktów jest okno energooszczędne Reveal, łączące w sobie dbałość o detale i efektowny wygląd z gwarancją wysokiej przepuszczalności światła dziennego. Innowacyjne profile Decalu wykonane w technologii So Easy można wzbogacić o pakiety szybowe ECLAZ produkowane przez Saint-Gobain – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus. – Doskonała przepuszczalność światła (Lt=77%) skutkuje rewelacyjnym doświetleniem wnętrz, zaś dzięki doskonale przezroczystej tafli i zniwelowaniu efektu lustra zaciera się granica pomiędzy pomieszczeniem i otoczeniem, co oznacza, że przyroda w niczym nieskrępowany sposób wnika do pomieszczeń – dodaje.

Reveal to na dodatek okno energooszczędne w pełnym tego słowa znaczeniu. Samo szklenie podnosi o 20% wydajność energetyczną, całość zaś odznacza się znakomitym, bo wynoszącym 0,7 W/m2K, współczynnikiem Uw. Pozwalająca na tworzenie wielkoformatowych przeszkleń konstrukcja sprawia, że okna aluminiowe Reveal perfekcyjnie odnajdą się w aranżowanych w myśl biophilic design domach pasywnych.

Okna aluminiowe XXL

Prostota i jakość w jednym…
…to okno ekologiczne Genesis – jednoskrzydłowa fuzja piękna z pragmatyzmem. Najwyższy standard izolacyjności termicznej idzie w nim w parze z ergonomią użytkowania, a funkcjonalność z nowoczesną estetyką profilu. Jak każde okno energooszczędne trafia w sedno założeń nurtu biofilicznego, oferując domownikom właściwości podnoszące ich codzienny komfort przy jednoczesnej dbałości o środowisko.
– Genesis z zapasem spełnia normy narzucone przez Warunki Techniczne 2021 – jego Uw wynosi zaledwie 0,7 W/m2K, co pozwala na zmniejszenie strat cieplnych i realne oszczędności w domowym budżecie. Okna aluminiowe z linii Genesis występują w kilku wariantach, stąd możliwa jest ich personalizacja i dokładne dopasowanie do konkretnego rozwiązania i projektu. Możemy więc mieć okno energooszczędne, a przy tym ekologiczne, w wybranym rozmiarze, kolorze profilu i z wieloma opcjami pakietów szybowych – podkreśla Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus.
Na tym jeszcze nie koniec. Okna aluminiowe Genesis mogą być wyposażone w dodatkowe uszczelki, dzięki czemu staną się całkowicie dźwiękoszczelne zmieniając dom w pełną naturalnego światła oazę ciszy i spokoju.

Okno energooszczędne

Dlaczego okna aluminiowe?
W myśl biophilic design dążeniu do maksymalizacji ludzkiego dobrostanu przez stworzenie optymalnych warunków do codziennego życia i zbliżenie z naturą, musi towarzyszyć dbałość o środowisko naturalne. Dlatego przedstawiciele tego nurtu w architekturze i budownictwie tak chętnie sięgają po okna aluminiowe. Wynika to częściowo z doskonałych właściwości aluminium – jego lekkości, wytrzymałości, twardości i odporności na niekorzystne czynniki atmosferyczne i środki chemiczne. Zastosowanie aluminiowych konstrukcji umożliwia tworzenie wielkoformatowej stolarki okiennej, która jest na dodatek szczelna, ciepła, energooszczędna i ekologiczna. Raz wyprodukowane aluminium może być wielokrotnie użyte dzięki łatwości jego recyklingu i nieskończonej na dobrą sprawę liczbie jego cykli życiowych. To zaś powoduje znaczne zmniejszenie śladu węglowego przemysłu budowlanego w skali makro, oraz każdego domu wyposażonego w aluminiowe okno energooszczędne – w skali mikro. I w taki oto sposób każdy może przyczynić się do podniesienia komfortu życia nie tylko swojego, ale i przyszłych pokoleń.

Materiał partnera

Zobacz również: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Ekologia