Warszawa: zaniedbany teren przy blokach zmienił się w park kieszonkowy

Park kieszonkowy powstał przy skrzyżowaniu ulic gen. A.E. Fieldorfa „Nila” i gen. T. Bora-Komorowskiego. Mieszkańcy pobliskich bloków zyskali atrakcyjne miejsce, które wiosną jeszcze bardziej zmieni swoje oblicze.

Takich miejsc jest w Polsce wiele. To zwyczajne trawniki, które oddzielają bloki od ulicy. W Warszawie część mieszkańców postanowiła zmienić ten skrawek zieleni w atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Swój projekt zgłosili do Budżetu Obywatelskiego i niedawno udało się go zrealizować.

Park kieszonkowy zrealizowano u zbiegu ulic gen. A.E. Fieldorfa „Nila” i gen. T. Bora-Komorowskiego. O jego powstaniu poinformował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Posadzono tam trzy jabłonie oraz 200 nowych krzewów, w tym m.in. róże ‘Spinacer’, derenie białe ‘Aurea’ oraz śnieguliczki ‘Amethyst’. Posadzono także byliny i rośliny cebulowe. Łącznie pojawiło się około 2,5 tys. roślin.

Do parku prowadzą dwa wejścia utworzone z nawierzchni mineralnej oraz jedno nieformalne w formie chodnika rzymskiego. W nowo zaaranżowanej przestrzeni pojawiły się ławki, drewniane siedziska oraz szeroka huśtawka. Rowerzyści mogą dodatkowo skorzystać ze stojaka rowerowego. W mini-parku postawiono też karmnik dla ptaków i hotel dla owadów.

Projekt parku powstał w pracowni Kształtownia.pl, a prace budowlane wykonała firma AG Complex.


Zielony teren na Pradze-Południe to kolejny “pocket park” stworzony przez Zarząd Zieleni w ciągu ostatnich miesięcy. Od listopada mieszkańcy mogą korzystać z podobnego miejsca do odpoczynku na Ursynowie. W grudniu udostępniono też parki na Pradze-Północ i Mokotowie.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie