Beton i drewno, czyli dom jednorodzinny pełen kontrastów

Beton i drewno to dwa główne materiały wykorzystane do wybudowania tego nietypowego, podmiejskiego domu, który powstał w czeskiej miejscowości Hlubočepy. Autorem projektu architektonicznego jest Szymon Rozwalka z pracowni RO_AR Szymon Rozwalka architects. Dom jednorodzinny zaprojektowany przez Rozwalkę można określić jako betonowe wnętrze opakowane w drewnianą szkatułkę. Efekt? Oceńcie sami! 

Budynek znajduje się na granicy dwóch różnych światów: miejskiego i naturalnego. Od strony północno-zachodniej znajduje się klin biokorytarza biegnącego wzdłuż potoku Dalejský Potok. Zielona dolina jest wzmocniona przez charakterystyczną dla tego regionu formację skalną Skał Hlubočepskich. Natomiast przestrzeń miejska otacza dom od strony południowej i wschodniej. Ten chaotyczny i przypadkowy rozwój, negatywnie wpływa na wartość projektowanego terenu. Forma i układ przestrzenny domu są bezpośrednią odpowiedzią na ten kontekst i jego umiejscowienie.

“Proponowany projekt domu ma na celu rozszerzenie naturalnego kontekstu terenu. Jednocześnie forma budynku odpowiada na potrzebę odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. Tu pojawił się problem wąskiego wejścia i problematyczne położenie sąsiedniego budynku na południowej granicy terenu, który zasłaniał światło.  W pierwszych krokach zaprojektowaliśmy budynek, który powstał metodą deformacji gruntu. Teren miał płynnie przejść od strony północno-zachodniej do sztucznego wzgórza, na którym miał być umieszczony dom.” – tłumaczy architekt Szymon Rozwalka


Od strony południowo-wschodniej miało być podcięte „wzgórze”, co pozwoliłoby na stworzenie pod budynkiem patio wejściowego, stworzonego w tej części przez inną prostokątną bryłę. Ze względu na konieczność ograniczenia budżetu konieczne było znaczne zmniejszenie wcześniej proponowanego budynku. Zdecydowano się na ryzykowną metodę bezpośredniego wycinania „niepotrzebnych” elementów, co miało znacząco wpłynąć na efekt.

Takie celowo prymitywne i bezpośrednie odcięcie przyniosło w niektórych miejscach zaskakująco dobre efekty, w innych zaś efekt był jeszcze gorszy. Zmiany dotyczyły niemal wyłącznie organicznej, tylnej części budynku i miały niewielki wpływ na wnętrza, które zgodnie z pierwotną koncepcją powstały w wyniku zderzenia dwóch geometrii: organicznej (płynnej i subtelnej) i prostokątnej (ostrej, wyrazistej, geometrycznej). W efekcie otrzymano spójny mariaż powstały na zasadzie kontrastów. Przykładem tego kontrastu są także wspomniane wcześniej materiały budowlane, czyli beton i drewno.

Czytaj też: Czechy | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Beton | Drewno | Minimalizm |