Kraków: w zabytkowej Strzelnicy otworzą Muzeum Historii Fotografii

Od początku 2018 roku budynek Muzeum Fotografii w Krakowie jest zamknięty dla zwiedzających z powodu trwającej modernizacji dotychczasowej siedziby przy ul. Józefitów 16 oraz dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. Równolegle już we wrześniu otwarta zostanie nowa przestrzeń Muzeum. W zabytkowej Strzelnicy będzie można oglądać część zbiorów.

Na czas prac remontowych spora część zbiorów trafi do magazynów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zapakowanych i przewiezionych zostanie ponad 70 tysięcy zbiorów, w tym zdjęć, dokumentów, kliszy, zabytkowych aparatów fotograficznych, kamer i księgozbiór.

Jak podkreślili przedstawiciele instytucji, mimo remontu chce utrzymać kontakt z publicznością, dlatego wystawa stała pt. „Portret” trafi do zabytkowej Strzelnicy przy ul. Rakowickiej 22. Oprócz przestrzeni wystawienniczej będzie tam działała kawiarnia, a także muzealna biblioteka i księgarnia. Dodatkową atrakcję stanowi blisko hektarowy ogród otaczający budynek na Woli Justowskiej. Planowane jest przekształcenie go w miejsce przyjemnego relaksu, gdzie będzie można zagrać w bule, urządzić piknik, a także dobrze się bawiąc w ogrodzie doświadczeń zgłębiać tajniki percepcji oraz historię strzelnicy. Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała Pracownia K.

Dyrekcja i administracja MHF oraz pracownie konserwatorskie zostaną umieszczone w budynku dawnego dworca głównego PKP. Muzeum Fotografii w Krakowie będzie dysponowało jeszcze jedną przestrzenią – magazynem, w którym będą inwentaryzowane i opisywane zbiory przejęte przez Gminę Miejską Kraków po Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym.

Remont siedziby przy ul. Józefitów potrwa do roku 2020. Budynek, który ma obecnie 1,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie miał 1,8 tys. m kw. Jego modernizacja ma kosztować 21 mln zł brutto. Równolegle trwa inwestycja przy ul. Rakowickiej, gdzie na cele ekspozycyjne przeznaczonych zostanie niecałe tysiąc m kw. Koszt adaptacji tego obiektu szacowany jest na 31 mln zł brutto i ma się zakończyć w grudniu 2020. Po co tak wielka rozbudowa?

Po zakończeniu tych inwestycji muzeum będziemy dysponowało przestrzenią, umożliwiającą nam rozwój. Będziemy też mogli nawiązywać partnerskie relacje z podobnymi instytucjami działającymi w Polsce i w Europie – powiedział Dyrektor MHF Marek Świca.

fot. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie / Dorota Marta


Tak po przebudowie ma wyglądać obiekt dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22:


A tak po modernizacji będzie wygląda ć główna siedziba Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów 16:

Więcej na oficjalnej stronie Muzeum: www.mhf.krakow.pl.