Polak przeprojektował Empire State Building na 9 sposobów! Wow!

 

Wieżowca Empire State Building nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten mający już niemal 90 lat budynek stał się ikoną nie tylko Nowego Jorku, ale i całych Stanów Zjednoczonych. Polak, Przemysław Sobiecki z firmy This is Render postanowił zreinterpretować jego architekturę i nadać jej całkowicie inną formę! A nawet 9 innych form!

Starożytny Rzym
Co by było, gdyby starożytni Rzymianie mieli technologię pozwalającą na budowanie wieżowców? Prawdopodobnie stworzyliby właśnie tego typu obiekt. Pełen kolumn, portali, łuków. Ciekawostką jest fakt, że Rzymianie stosowali kolumny nie jako element konstrukcyjny, mający utrzymać budynek, a jako element dekoracyjny!



Architektura Japońska
Cechą charakterystyczną kultury japońskiej jest szacunek dla natury. Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody, a jedynie jej częścią. Związane jest to także z religią shintō. Stąd w Japonii zamiłowanie do przestrzeni, również w architekturze. Warto dodać, że jest to jeden z najstarszych stylów architektonicznych. Pierwsze obiekty stawiane w tej estetyce datowane są na ok. 560 r.n.e. Wiedzieliście, że japońskie świątynie budowano z drewna głównie dlatego, że drewno jest bardziej elastycznym materiałem, dzięki czemu może przetrwać popularne w Japonii trzęsienia ziemi?


Gotyk
Wywodzi się z XII-wiecznej Francji i do dziś uważany jest za najbardziej ozdobny styl w historii. Kojarzony ze strzelistymi wieżami, ostrymi łukami i gigantycznymi wręcz świątyniami, które miały pokazywać potęgę Boga. Najbardziej znanym przykładem jest katedra Notre Dame w Paryżu.


Renesans
Według wielu osób to najpiękniejszych ze stylów w architekturze. Zrodził się w XV-wiecznej Florencji, która do dziś jest uważana za jego stolicę. Renesans odrzucał przesadne zdobienia, które pochodziły z czasów gotyku. Stawiał na prostotę, klasyczne formy i elegancki przekaz. W czasach renesansu, by zostać architektem, obowiązkiem było udać się do Rzymu, by na własne oczy podziwiać ten styl.


Secesja
Pochodzi z lat 80. i 90. XIX wieku. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Szczyt popularności osiągnął w 1900 roku, gdy w Paryżu organizowano Wystawę Światową. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.


Brutalizm
To jeden z naszych ulubionych stylów. Prosty, ciężki, kanciaty. Głównym materiałem, z którego korzysta ten styl jest surowy beton oraz stal. Budynki, które są w nim utrzymane, często przypominają bunkry, lub wielkie fortece. Warto zauważyć, że brutalizm jest pierwszym stylem, który wykorzystał beton na fasadzie — zabieg ten nie tylko przypadł do gustu architektom ze względów praktycznych, czy ekonomicznych, ale również estetycznych. Moda ta trwa aż do dzisiaj pomimo faktu, że pochodzi z lat .50 ubiegłego wieku.




Postmodernizm
Pochodzący z lat .60 ubiegłego wieku modernizm do dziś jest jednym z najczęściej spotykanych stylów w wielu miejscach na świecie. Postmodernizm jako prąd w architekturze przełomu XX i XXI wieku pojawił się w Polsce z dużym opóźnieniem, za jego początek należy uznać przełom lat 80. i lat 90.


Dekonstruktywizm
Podobnie jak postmodernizm, dekonstruktywizm nie obraca się wokół jednej spójnej ideologii. Chodzi raczej o łamanie tradycyjnych zasad architektonicznych. Architekci dekonstruktywistyczni zdecydowanie sprzeciwiają się idei, że budynek musi wyglądać spójnie i zorganizowanie. Zamiast tego projektują struktury, które są rozbite na pozornie niepowiązane ze sobą elementy. Muzeum Guggenheima w Bilbao jest chyba najbardziej znanym przykładem takiego stylu myślenia.


Architektura organiczna
To prawdopodobnie najmłodszy styl w światowej architekturze, co nie oznacza, że najmniej ważny. Obecnie dominuje umysły wielu najbardziej znanych architektów, którzy pragną dostarczyć miastom ekologicznych i samowystarczalnych obiektów. Cechami charakterystycznymi są naturalistyczne kształty brył, a także fasady, czy dachy pokryte roślinnością.


źródło: Thisisrender: http://www.thisisrender.com

Projekty i wizualizacje: Przemysław Sobiecki – This is Render
Art Direction: Neomam studios