Zenon Martyniuk w słonecznikach: w Białymstoku odsłonięto mural „króla disco polo”

W Białymstoku oficjalnie odsłonięto mural z podobizną Zenka Martyniuka. Wizerunek gwiazdy disco polo stał się elementem publicznego krajobrazu z inicjatywy nieformalnej grupy „Nienormalny Białystok” przy wsparciu lokalnego producenta farb i władz województwa podlaskiego.

Kilka dni temu na ścianie bloku przy ul. Hallera 25 zaczął pojawiać się kolorowy malunek. Mieszkańcy z zaciekawieniem przyglądali się powstającemu dziełu, wszak w Polsce jest wiele kreatywnych przykładów wykorzystania tego typu ścian na potrzeby sztuki ulicznej. Białystok ma już jeden słynny na świecie mural, to „Dziewczynka z konewką” autorstwa Natalii Rak.

Zenon Martyniuk jest Podlasianinem i ambasadorem województwa. Jego barwny wizerunek ma pomóc w promocji całego regionu.

Powstanie muralu zapowiedziano na konferencji prasowej 8 kwietnia. Uczestniczyli w niej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wicemarszałek Stanisław Derehajło, artysta Rafał Roskowiński i Ambasador Województwa Podlaskiego Zenon Martyniuk. Już wtedy wicemarszałek chwalił całe przedsięwzięcie:

Wielu mieszkańców Podlaskiego, żeby dobrze zacząć dzień, zaczyna od piosenek Zenka. Podlaskie jest z Zenkiem bogatsze, dlatego zarząd województwa przychylił się do tego pomysłu – powiedział Stanisław Derehajło.

Miejsce na realizację malowidła znalazła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rodzina Kolejowa”.

Murali na naszych blokach jest chyba już kilkadziesiąt, ale ten jest najpiękniejszy – powiedział prezes spółdzielni Andrzej Rojek.


Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

fot. redakcja

Do powstania nowej atrakcji wykorzystano blisko 150 litrów farb. Ich sponsorem jest podlaska firma Primacol z Wasilkowa. Artysta Rafał Roskowiński do realizacji swojego dzieła przystąpił już 8 kwietnia. Powstały mural estetyką nawiązywać ma do lat 90. Nie zabrakło tutaj symboli. Na muralu dostrzec można nuty piosenki „Oczy zielone”. Całość ma powierzchnię około 180 m kw.

Zajmuję się malarstwem monumentalnym, głównie historycznym, malowałem do tej pory hetmanów, malowałem generałów i królów, dziś zaczynam malować króla disco polo – powiedział podczas konferencji 8 kwietnia artysta Rafał Roskowiński.

W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczył sam Zenon Martyniuk, który nie krył zadowolenia z finalnego efektu.

Wszystko mi się w nim podoba. I ta moja gitara, i słoneczniki, które uwielbiam. Efekt końcowy jest świetny i jestem dumny, że ja, skromny Podlasianin, mam swój mural – powiedział zgromadzonym dziennikarzom Zenon Martyniuk.

Powstanie muralu pochłonęło 10 tysięcy złotych. Kwotę na jego realizację przekazał zarząd województwa podlaskiego. Przypomnijmy jeszcze jak wygląda mural „Dziewczynka z konewką” autorstwa Natalii Rak, zdobi on budynek przy al. Piłsudskiego 11/3 i powstał w ramach akcji “Folk on the Street – Folk przy ulicy”.

fot. Henryk Borawski (Creative Commons, licencja 4.0)