Architektura w dobie pandemii. Oto laureaci konkursu Future Now [TOP 6]

Zakończyła się I edycja konkursu Future Now, który organizowany jest w ramach Tubądzin Design Awards. Laureatami Future Now są projektanci pochodzący z Wietnamu, Malezji, Indonezji, Bangladeszu, Ukrainy i Mołdawii.

Tegoroczna edycja konkursu Tubądzin Design Awards cały czas trwa. Wydarzenie podzielone jest na kilka etapów, dlatego co kilka miesięcy poznajemy laureatów poszczególnych części. W tym wyjątkowym roku, kiedy cały świat dotknęła pandemia COVID-19, organizatorzy zdecydowali się rozbudować konkurs o nową kategorię – Future Now. Cel jest taki, aby zachęcić architektów do przesyłania wizjonerskich projektów odpowiadających na problemy świata. Efekt jest wyjątkowy, organizatorzy nie tylko otrzymują rekordową liczbę zgłoszeń, ale też mają trudniejszy orzech do zgryzienia – przesłane projekty cechuje bardzo wysoki poziom. Rekordowa jest też sama liczba zgłoszeń z krajów innych niż Polska. Dokładne liczby będziemy mogli podać już za kilka miesięcy, kiedy zakończy się tegoroczna edycja wydarzenia.

Projekty w kategorii Future Now można było przesyłać do 20 sierpnia. Sytuacja pandemiczna, w której na kilka tygodni wszyscy zostali unieruchomieni w domach spowodowała, że przestrzenie przeznaczone na co dzień do życia prywatnego zaczęły nabierać zupełnie nowych funkcji. Przymusowa praca zdalna wymusiła nową aranżację strefy domowej, kompromisy między jej użytkownikami oraz konieczność zadbania o potrzeby, które wcześniej nie pojawiały się w przestrzeni osobistej – komfortu pracy, ciszy, posiadania miejsca do wideokonferencji itd. Również przestrzenie biurowe i publiczne przestały pełnić swoje funkcje w sposób, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Przestrzenie publiczne nie tylko zmieniają swój wygląd, ale sami architekci przestali być już wyłącznie projektantami budynków, krajobrazów czy przedmiotów. W swojej pracy muszą uwzględniać oni przyszłe potrzeby samowystarczalności miast i nieustanną zmienność rzeczywistości.

Jury konkursu zwracało uwagę na projekty, które przedstawiają rozwiązania projektowe dla przestrzeni oddających mobilność pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Projektowane przestrzenie mają być nie tylko funkcjonalne, ale posiadać możliwość szybkiej adaptacji do bieżących potrzeb ich użytkowników. Przesyłane z całego świata zgłoszenia pozwoliły członkom jury poznać, jak globalne problemy postrzegają mieszkańcy innych kręgów kulturowych z Azji czy krajów Ameryki Łacińskiej.

I miejsce – architekt Van Long Le, Wietnam

Zdobywcą głównej nagrody jest wietnamski architekt Van Long Le, który zaproponował cały kompleks budynków. To „Aquamodul” – koncept umieszczonych na morzu modułów mieszkalnych, samowystarczalnych energetycznie, ruchomych, łączących się na wiele sposobów i tworzących morską wioskę. Projekt jest odpowiedzią na katastrofę klimatyczną i próbą wykorzystania turystycznych atutów Wietnamu. Architekt zaprojektował moduły, które unoszą się na wodzie i umożliwiają turystom bezpieczną eksplorację przyrody. Takie wyspy mogłyby zacumować koło naturalnych wysp i umożliwić zwiedzanie krajobrazu bez nadmiernej ingerencji człowieka w naturę. Projekt umożliwi też regulację zarybienia wybranego terenu.


II miejsce – architekt Mykola Molhan, Ukraina

Drugie miejsce zdobył architekt Mykola Molhan z Ukrainy, za wyjątkowy projekt geometrycznego domu. Architekt w swoim projekcie zawarł metaforę zmieniającej się rzeczywistości, nieprzewidywalności problemów, szybkości poruszania się i wymiany informacji. Jego projekt “Przestrzeń prywatna” może się wydawać tylko dobrze zaprojektowanym budynkiem mieszkalnym o klasycznych kształtach, jednak oglądany z innej perspektywy zaskakuje. Budynek z każdej strony wygląda inaczej. Jedna ze ścian została całkowicie przeszklona i otwarta na panoramę krajobrazu, inne podlegają nachyleniom, które sprawiają, że bryła wygląda dynamicznie. W sumie budynek ma 140 m kw.


III miejsce – architekt Yi Yang Chai, Malezja

Trzecie miejsce powędrowało do architekta Yi Yang Chai z Malezji. Projektant zainspirował się cytatem z Isaaca Newtona: “budujemy zbyt wiele murów, ale za mało mostów”. Architekt zaproponował budowę projektu „Braking Walls, Building Bridges” to centrum dla aktywnych seniorów, które zbudowane jest wokół idei otwartości i łączenia: pokoleń, natury z technologią, różnych społecznych grup i odpoczynku z edukacją. Zamiast zamkniętej bryły ośrodka aktywności seniorów, projekt łączy mieszkańców ze sobą – przez kładki, ścieżki, tarasy, a także nieregularną konstrukcję modułową i dużą ilość szkła.

W ten sposób architekt wprost odpowiada na problem starzenia się społeczeństwa. Wkrótce seniorzy będą stanowić większość w krajach Zachodniej Europy. Malezyjski architekt podpowiada, jak budynki mogą pomagać w kreowaniu postaw otwartości, kultywowaniu kultury uczenia się przez całe życie i wpływania na ożywienie relacji ludzi z różnych środowisk i grup wiekowych. Bo razem jest raźniej!


IV miejsce architekt William Mazmur, Indonezja

Architekt William Mazmur w ramach konkursu Future Now zaproponował budowę domu jednorodzinnego, który miałby stanąć w Nowej Zelandii. To funkcjonalna maszyna do życia, pracy, rozwijania pasji i odpoczynku. Dom The Up-Switch House jest wyjątkowy. Projekt zakłada umieszczenie w centralnej części modułu, który niczym ogromna winda zmienia swoje położenie w pionie, pozwalając mieszkańcom na błyskawiczną zmianę funkcji wnętrza. Moduł ma trzy poziomy, w najniższym znajduje się garaż, w środkowym uniwersalna przestrzeń gotowa do aranżacji według aktualnych potrzeb, a wyżej domowe biuro. Architekt celowo umieścił miejsce do pracy na szczycie – domowe biuro jest w centrum budynku, ale pozwala pracować w ciszy z widokiem na okolicę.


V miejsce – architekt Vadim Crasnojon, Mołdawia

Architekt Vadim Crasnojon na co dzień pracuje w Kiszyniowie. Jego projekt zakłada budowę domu modułowego, który powstaje w fabryce i może być szybko dostarczany w docelowe miejsce. Euglena Econest to sprytny dom, który może zostać usadowiony niemalże wszędzie, nawet na wodzie! Projektant umożliwia pełną konfigurację począwszy od elewacji po urządzenia wewnątrz budynku. Dom jego projektu ma dużą wydajność energetyczną. Można też ustawić kilka takich modułów obok siebie, dzięki czemu poszczególne budynki będą się “dzielić” zgromadzoną energią i wodą z innymi mieszkańcami. Jeden taki moduł ma 40 m kw. powierzchni na każdym poziomie, co sprawia, że w takim domu z powodzeniem mogą żyć nawet cztery osoby.


VI miejsce architekt Sudipto Das, Bangladesz

Szóste miejsce zdobył projekt przygotowany przez Sudipto Das z Bangladeszu. Architekt przygotował koncepcyjny projekt lotniska przyszłości, które będzie łączyć w sobie możliwość podróżowania nie tylko samolotami, ale też superszybką koleją hyper-loop oraz odbywanie podróży w przestrzeń kosmiczną. Architekt zwraca uwagę na ludzkość jako bogactwo kultur. Aby umożliwić jej pielęgnację zaprojektował moduły mieszkalne w formie kontenerów, w których będą mogli mieszkać ludzie z różnych zakątków świata.

Nietypowa przestrzeń ma być jak świat w skali mikro. Moduły można wymieniać w zależności od potrzeb, ilość planowanych funkcji jest więc niemal nieograniczona. Niezmienny ma być jednak rosnący wertykalnie park, umożliwiający przebywającym na lotnisku ciągły kontakt z naturą. W ten sposób uczestnik konkursu Future Now próbuje przewidzieć, jak mogą wyglądać osady przyszłości.

Architekcie! Zgłoś swój projekt! Konkurs Tubądzin Design Awards ciągle trwa. Uczestnicy mogą przesyłać projekty w trzech podstawowych kategoriach: Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. Szczegóły na stronie organizatora www.tubadzin.pl/design.

Czytaj też: Tubadzin | Architekt | Ekologia | Ceramika

źródło: tubadzin.pl/design