ekologiczne murale

Akcja ekologiczne murale – „Ściany płucami miast”

Liczne budynki w centrach polskich miast, litry farby i… usunięcie około 32 ton zanieczyszczeń. Ekologiczne murale będą dbały o środowisko. W jaki sposób? Oczyszczając powietrze, którym wszyscy oddychamy. Akcja „Ściany płucami miast” powstała z inicjatywy Strefy Energii, firmy z branży fotowoltaicznej, we współpracy z samorządami. Pierwszy mural powstał 14 czerwca w Zduńskiej Woli i ma powierzchnię 143 m². To innowacyjny projekt, wykorzystujący specjalną powłokę PF-10 Airsol, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, przyczyniających się do powstawania smogu.

Akcja „Ściany płucami miast” to inicjatywa krakowskiej firmy fotowoltaicznej. Ma ona na celu stworzenie ekologicznych murali, mających właściwości oczyszczające powietrze. Murale mają powstać w różnych województwach w południowej i środkowej Polsce. Sam projekt graficzny nawiązuje do ekologii i innowacyjnych rozwiązań dbania o środowisko. Inspirowany jest „Bajką o miasteczku”, stworzoną przez Strefę Energii.

Ekologiczny mural, czyj to pomysł?
Projekt został zainicjowany przez pracowników Strefy Energii – firmy, działającej w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Ich celem jest szerzenie świadomości ekologicznej, a także aktywne działania, które mają realny wpływ na środowisko naturalne. Mural jest właśnie jedną z tych akcji. Będzie ona wspierana między innymi przez Paulinę Górską – jedną z 25 Liderek Zrównoważonego Rozwoju w Polsce według Forbesa, Agatę Biernat – miss Polonia 2017 oraz Marzenę Rogalską – dziennikarkę telewizyjną i radiową, autorkę powieści. Mural zostanie wykonany przez firmę Donut Studio.

Piękne ściany płucami polskich miast
Oddychające ściany to innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące najnowsze technologie. Murale wykonane w ramach projektu mają realny wpływ na oczyszczanie powietrza. 100 m² powierzchni pokrytej powłoką PF-10 Airsol oczyszcza nawet 100 m³ powietrza (między innymi zanieczyszczenia tlenków siarki i azotu, które przyczyniają się do powstawania smogu). Farba wzmacnia fasadę budynku i jest samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca. Według Urban Forest Model 1000 m² powierzchni pomalowanej farbą usuwa nawet około 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To odpowiednik posadzenia 100 drzew liściastych.

Zobacz również: Ekologia | Elewacja | Architektura | Murale

ekologiczne murale