Autonomiczny bus wyjechał na ulice Gdańska. Pierwsza trasa: ZOO! 

Świetny projekt z Gdańska! Gdańszczanie od 6 września będą mogli skorzystać z bezpłatnej przejażdżki autonomicznym busem, który zawiezie pasażerów wzdłuż ulicy Karwieńskiej wprost do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego!

Dwa autonomiczne busy trafiły do Gdańska dzięki udziałowi miasta w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic. Już od piątku, 6 września, gdańszczanie, turyści i wszyscy zainteresowani będą mogli przetestować jeden z pojazdów, który rozpocznie regularne kursowanie po wyznaczonej trasie. Na początek autonomiczny bus będzie jeździł minimum dwa razy na godzinę od przystanku początkowego przy ul. Spacerowej, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym, do przystanku końcowego przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym i z powrotem.


Choć pojazdem, który poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, sterować będzie komputer, to na pokładzie busa obecny będzie człowiek/operator, który nie tylko zareaguje w sytuacji kryzysowej, np. ominie zaparkowany na trasie samochód, ale też chętnie odpowie na pytania pasażerów. Obecność operatora w pojeździe ma przede wszystkim zapewnić pasażerom poczucie bezpieczeństwa.

To, co dodatkowo wyróżnia ten nietypowe pojazdy to fakt, że nie potrzebują paliwa. Oba dostarczone do Gdańska busy są w pełni elektryczne, a dzięki temu cichsze i bardziej ekologiczne.

zdjęcia: Jerzy Pinkas/gdansk.pl
źródło: gdansk.pl