ARCHITEKTURA

Betonowy dom od Adama Spychały. Ten projekt zachwyca

Betonowy Dom 318 to koncepcyjny projekt niewielkiego budynku jednorodzinnego. Adam Spychała zaprojektował go w duchu prostoty i minimalizmu oraz ekspresji i dynamiki.

O charakterystycznym, zdecydowanym wyrazie plastycznym budynku decyduje jego transparentność oraz współgrający z nią ciężki beton. Tłem dla tych rozwiązań projektowych stała się dzika, nieokiełznana natura, która dopełnia i definiuje brutalistyczną całość koncepcji – tłumaczy projektant.

Betonowy dom ma dynamiczną formę. Jego wschodnia i zachodnia elewacja zaprojektowane zostały na planie trapezu. Z kolei północna i południowa część mają proste kształty, które wprost nawiązują do modernizmu. Budynek ma dwa poziomy. Na parterze znalazł się garaż oraz salon połączony z aneksem kuchennym. Centralnie umieszczone schody prowadzą na pierwsze piętro. Architekt zaplanował tam powstanie strefy prywatnej – trzech sypialni oraz łazienki. 

Impulsem do przygotowania projektu w takiej formie była śmierć Juliaana Lampensa, jednego z ulubionych architektów Adama Spychały. Polski architekt uwielbia kameralne realizacje, których większość znajduje się w Belgii.

Uważam, że Juliaan Lampens po mistrzowsku godzi klarowność „less is more” Miesa van Der Rohe z kaprysami artystycznego ducha obecnego w brutalistycznych projektach Le Corbusiera – mówi Adam Spychała.

Juliaan Lampens uwielbiał wykorzystywać w realizacjach beton. W materiale tym upatrywał uczciwość i szczerość. Stąd też jego silna fastynacja betonowymi bunkrami wojennymi rozsianymi na wybrzeżach Normandii, które uważał za perfekcyjne połączenie formy kształtowanej przez brutalność betonu z morzem. Adam Spychała dodaje, że natura była dla zmarłego architekta kluczowa. Kontekstem jego realizacji najczęściej były drzewa, które zdawały się pochłaniać budynki. Szorstka i ciemna faktura drzew miała swoje odbicie w powierzchni ścian obiektów. Taki zabieg sprawił, że architektura w jego wydaniu zdaje się być pochłaniana przez naturę, a same budynki wyglądają jak porzucone.


Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Projekty Adama Spychały publikowaliśmy już kilkukrotnie zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD jak i online. Jednym z naszych ulubionych jest Dom 276, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Czytaj więcej: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała

View Comments

  • Pańskie bryły są cudowne! Niewiarygodne, jak takie betonowe kloce potrafią wtapiać w otaczającą przyrodę. Nie same oczywiście, a za sprawą autora wizji :). Marzę o podobnym domu (a właściwie marzymy wraz z żoną :) ). Ciekawi mnie jak rozwiązane są kwestie izolacji termicznych Pańskich projektach?

  • lubię mieszkanie w bloku, ale jakbym zapragnąć mieszkania w domu to tylko i wyłącznie w takim surowym i minimalistycznym stylu

  • Niestety ale bryła domu jest tak nieprzyjazna człowiekowi... Betonowy blok który nie wtapia się w otoczenie kłuję w oczy brak formy której brak... Osłabiający brak wyczucia stylistyki..... Serio kupić tytuł zawsze można.... Żałosne

    • Nie mam nic przeciwko krytyce moich projektów, ale życzyłbym sobie aby osoba poddająca w wątpliwość mój brak wyczucia estetyki, potrafiła "sklecić" chociaż 2 zdania swojej wypowiedzi w poprawnej polszczyźnie. Ponadto mam pytanie: jak się kupuje tytuł [ rozumiem że tytuł architekta]?

    • To ciekawe, bo marzę, by mieszkać w takim domu. Jak najbardziej jawi się dla mnie jako przyjazny. Pięknie wygląda, ma piękną formę, architekt Adam Spychała strzelił tutaj w dziesiątkę jeśli chodzi o moje poczucie estetyki.

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej