betonowy dom

Betonowy dom od Adama Spychały. Ten projekt zachwyca

Betonowy Dom 318 to koncepcyjny projekt niewielkiego budynku jednorodzinnego. Adam Spychała zaprojektował go w duchu prostoty i minimalizmu oraz ekspresji i dynamiki.

O charakterystycznym, zdecydowanym wyrazie plastycznym budynku decyduje jego transparentność oraz współgrający z nią ciężki beton. Tłem dla tych rozwiązań projektowych stała się dzika, nieokiełznana natura, która dopełnia i definiuje brutalistyczną całość koncepcji – tłumaczy projektant.

Betonowy dom ma dynamiczną formę. Jego wschodnia i zachodnia elewacja zaprojektowane zostały na planie trapezu. Z kolei północna i południowa część mają proste kształty, które wprost nawiązują do modernizmu. Budynek ma dwa poziomy. Na parterze znalazł się garaż oraz salon połączony z aneksem kuchennym. Centralnie umieszczone schody prowadzą na pierwsze piętro. Architekt zaplanował tam powstanie strefy prywatnej – trzech sypialni oraz łazienki. 

Impulsem do przygotowania projektu w takiej formie była śmierć Juliaana Lampensa, jednego z ulubionych architektów Adama Spychały. Polski architekt uwielbia kameralne realizacje, których większość znajduje się w Belgii.

Uważam, że Juliaan Lampens po mistrzowsku godzi klarowność „less is more” Miesa van Der Rohe z kaprysami artystycznego ducha obecnego w brutalistycznych projektach Le Corbusiera – mówi Adam Spychała.betonowy dom


Juliaan Lampens uwielbiał wykorzystywać w realizacjach beton. W materiale tym upatrywał uczciwość i szczerość. Stąd też jego silna fastynacja betonowymi bunkrami wojennymi rozsianymi na wybrzeżach Normandii, które uważał za perfekcyjne połączenie formy kształtowanej przez brutalność betonu z morzem. Adam Spychała dodaje, że natura była dla zmarłego architekta kluczowa. Kontekstem jego realizacji najczęściej były drzewa, które zdawały się pochłaniać budynki. Szorstka i ciemna faktura drzew miała swoje odbicie w powierzchni ścian obiektów. Taki zabieg sprawił, że architektura w jego wydaniu zdaje się być pochłaniana przez naturę, a same budynki wyglądają jak porzucone.


Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Projekty Adama Spychały publikowaliśmy już kilkukrotnie zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD jak i online. Jednym z naszych ulubionych jest Dom 276, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Czytaj więcej: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała