ARCHITEKTURA

Biblioteka w Głuchołazach walczy o tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej

Biblioteka w Głuchołazach to wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany po to, by stać się miejskim centrum kultury. To jeden z budynków, które reprezentują Polskę w międzynarodowym konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2021.

Budynek zaprojektował architekt Antoni Domicz we współpracy z Małgorzatą Pizio-Domicz. Biblioteka znajduje się w Głuchołazach. Bryła budynku jest prosta, pozbawiona architektonicznych fajerwerków. Pomieszczenia biblioteki zostały zlokalizowane na dwóch kondygnacjach podłużnej, prostopadłościennej bryły.

Ściany znajdujące się na granicy działki pozbawiono otworów okiennych. Wypożyczalnie i czytelnię oświetlono pośrednio przez szczelinę dachu biegnącą wzdłuż holu, a jedynie wypożyczalnia dla dzieci na parterze ma okna do tak zwanego ogrodu bajek.

Wchodząc do budynku gości wita dwukondygnacyjny hol. Znajduje się on tuż za złotą bramą. Hol wypełnia przestrzeń między bryłą biblioteki a Centrum Kultury. Różnicę poziomu między wejściami do biblioteki i Sali widowiskowej Centrum wykorzystano do stworzenia amfiteatralnej widowni.

Biblioteka Gminna w Głuchołazach kryje się wśród gęstej zabudowy na zapleczu ulicy Bohaterów Warszawy. Struktura budynku biblioteki jest prosta, czytelna i oczywista. Na parterze mieści się wypożyczalnia dla dzieci i kawiarenka literacka oraz toalety. Na piętrze zlokalizowano wypożyczalnię i czytelnię. W części biblioteki od strony podwórza zlokalizowano pomieszczenia dla opracowania zbiorów i magazyny kompaktowe książek.

Bibliotekę zbudowano na miejscu zrujnowanego budynku gospodarczego, w którym przez pewien czas działało Kino Zdrojowe. Z istniejącej wcześniej zabudowy zachowano ceglane pomieszczenie ze sklepieniami wspartymi na kamiennej kolumnie. Posadzkę tego pomieszczenia obniżono do pierwotnego poziomu odsłaniając bazę kolumny.

Białe ściany i drewniane podłogi stanowią neutralne tło dla wyposażenia i wydarzeń aranżowanych we wnętrzach. Brama wejściowa, stolarka, pochwyty, elementy informacyjne – mają kolor starego złota, co nawiązuje do historii miasta Głuchołazy słynącego niegdyś z kopalni złota.

Biblioteka znalazła się w gronie dwudziestu budynków z Polski, które walczą o tytuł najlepszego budynku w międzynarodowym konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2021. Wyniki konkursu poznamy za kilka miesięcy.

Czytaj też: Biblioteka | Edukacja | Beton | Szkło | WhiteMAD na Instagramie

fot. Stanisław Zajączkowski, źródło: Antoni Domicz

View Comments

  • "Wchodząc do budynku gości wita dwukondygnacyjny hol." Czyli hol jest na zewnątrz i wchodzi do budynku razem z gośćmi równocześnie ich witająć? Oj przespało się lekcję o imiesłowach. :D.

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej