Biblioteka w Głuchołazach

Biblioteka w Głuchołazach walczy o tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej

Biblioteka w Głuchołazach to wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany po to, by stać się miejskim centrum kultury. To jeden z budynków, które reprezentują Polskę w międzynarodowym konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2021.

Budynek zaprojektował architekt Antoni Domicz we współpracy z Małgorzatą Pizio-Domicz. Biblioteka znajduje się w Głuchołazach. Bryła budynku jest prosta, pozbawiona architektonicznych fajerwerków. Pomieszczenia biblioteki zostały zlokalizowane na dwóch kondygnacjach podłużnej, prostopadłościennej bryły.

Ściany znajdujące się na granicy działki pozbawiono otworów okiennych. Wypożyczalnie i czytelnię oświetlono pośrednio przez szczelinę dachu biegnącą wzdłuż holu, a jedynie wypożyczalnia dla dzieci na parterze ma okna do tak zwanego ogrodu bajek.

Wchodząc do budynku gości wita dwukondygnacyjny hol. Znajduje się on tuż za złotą bramą. Hol wypełnia przestrzeń między bryłą biblioteki a Centrum Kultury. Różnicę poziomu między wejściami do biblioteki i Sali widowiskowej Centrum wykorzystano do stworzenia amfiteatralnej widowni.

Biblioteka w Głuchołazach


Biblioteka Gminna w Głuchołazach kryje się wśród gęstej zabudowy na zapleczu ulicy Bohaterów Warszawy. Struktura budynku biblioteki jest prosta, czytelna i oczywista. Na parterze mieści się wypożyczalnia dla dzieci i kawiarenka literacka oraz toalety. Na piętrze zlokalizowano wypożyczalnię i czytelnię. W części biblioteki od strony podwórza zlokalizowano pomieszczenia dla opracowania zbiorów i magazyny kompaktowe książek.

Bibliotekę zbudowano na miejscu zrujnowanego budynku gospodarczego, w którym przez pewien czas działało Kino Zdrojowe. Z istniejącej wcześniej zabudowy zachowano ceglane pomieszczenie ze sklepieniami wspartymi na kamiennej kolumnie. Posadzkę tego pomieszczenia obniżono do pierwotnego poziomu odsłaniając bazę kolumny.

Białe ściany i drewniane podłogi stanowią neutralne tło dla wyposażenia i wydarzeń aranżowanych we wnętrzach. Brama wejściowa, stolarka, pochwyty, elementy informacyjne – mają kolor starego złota, co nawiązuje do historii miasta Głuchołazy słynącego niegdyś z kopalni złota.

Biblioteka znalazła się w gronie dwudziestu budynków z Polski, które walczą o tytuł najlepszego budynku w międzynarodowym konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2021. Wyniki konkursu poznamy za kilka miesięcy.

Czytaj też: Biblioteka | Edukacja | Beton | Szkło | WhiteMAD na Instagramie

fot. Stanisław Zajączkowski, źródło: Antoni Domicz

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły