Biurowiec w zabytkowej willi. Oto Opera Park w Łodzi

Przygotowania do jego otwarcia trwały dwa lata. Biurowiec Opera Park znajduje się przy ulicy Jaracza 64 w Łodzi. Nowoczesna architektura przeplata się tutaj z historyczną. Kompleks składa się bowiem z nowego budynku i starej willi.

Budowę biurowca zakończono w 2019 roku, jednak z powodu epidemii koronawirusa jego oficjalne otwarcie przesunięto. W sumie nowy budynek ma pięć kondygnacji oraz podziemny parking. To 4,2 tys. m kw. powierzchni biurowych. Projekt nowego budynku powstał w pracowni projektowej EDS Studio z Łodzi.

Gmach klasyfikowany jest jako biurowiec klasy A, co oznacza, że jego użytkownicy mogą korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań. W środku już pracują pracownicy kilku firm z branży IT, consultingowej, budowlanej i projektowej. Kompleks Opera Park składa się ze wspomnianego już nowoczesnego biurowca oraz położonej tuż obok zabytkowej willi Kastenberga, którą wyremontowano w 2016 roku.

Dodatkowym atutem miejsca jest sporej wielkości ogród, z którego mogą korzystać użytkownicy kompleksu.

Biurowców w Łodzi jest wiele, ale takich, które w centrum miasta miałyby swój własny park, trudno byłoby szukać. Staraliśmy się, żeby w żaden sposób nie został zniszczony w trakcie prac budowlanych. To się udało. Ponad dwa lata temu wpadliśmy też na pomysł, by to miejsce zostało zdefiniowane jeszcze jakoś inaczej niż poprzez funkcję biurową, jaką na co dzień pełni – poprzez sztukę. Tak doszło do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i narodzin projektu „Łódzki Tryptyk Symfoniczny”, który docelowo stworzą trzy rzeźby. Gotowy jest już „Dyrygent”, teraz symbolicznie odsłaniamy „Skrzypka na dachu”, który na dachu przybudówki przy willi Kastenberga de facto stoi – mówi Anna Mostowska, współwłaścicielka firmy Office-R, która stworzyła Opera Park.


Jak zdradzili autorzy, Jarosław Borek i Michał Matysiak z Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dopełnieniem „Łódzkiego Tryptyku Symfonicznego” będzie abstrakcyjna rzeźba przedstawiająca baletnicę. Jest w przygotowaniu. Kolejną atrakcją parku jest altana ze szklanym dachem. Wykonano ją z użyciem drewnianych wiązarów dachowych starego budynku, który stał na działce od strony ulicy Sterlinga.

źródło zdjęć: UM Łódź (www.lodz.pl)

Czytaj też: Biurowiec | Łódź | Kamienica | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie