PROSTO ARCHITEKCI

Skromne i eleganckie: niewielkie bloki w Łowiczu od PROSTO ARCHITEKCI

Klucz do sukcesu tkwi w prostocie. Architektom z pracowni Prosto Architekci udało się zaprojektować budynki wielorodzinne, które z powodzeniem mogłyby zdobić flagową inwestycję deweloperską w jednym z największych miast w Polsce. Budynki z Łowicza dowodzą, że dobra architektura nie jest już domeną tylko wielkich ośrodków miejskich.

Inwestycja obejmowała powstanie dwóch budynków mieszkalnych, które zlokalizowane zostały na skraju osiedla mieszkaniowego powstałego w latach 50. Architekci określili swój projekt mianem Prostych Bloków. Mają one stanowić współczesną interpretację bloków mieszkalnych z PRL-u, które stoją w bezpośrednim sąsiedztwie nowej inwestycji.

Elewacja południowa i wschodnia pierwszego z bloków wyróżniona została charakterystycznymi boksami balkonowymi, których rozmieszczenie podyktowane zostało widokami oraz stronami świata. Zaprojektowano je tak, aby mieszkańcy mieli jak najlepsze widoki na okolicę. Z kolei elewacja północna potraktowana została jako przeciwwaga dla elewacji południowej i stanowi litą bryłę, w której wycięte zostały loggie i specjalne wnęki doświetlające klatkę schodową.

Założeniem projektowym było stworzenie jak najlepszych układów mieszkań, których powierzchnię powiększają duże balkony i wysokie przeszklenia – opisują autorzy projektu.

PROSTO ARCHITEKCI


Prostokątną formę budynku przełamano trójkątną bryłą strefy wejściowej, której geometria znalazła swoje odbicie w zagospodarowaniu terenu. Budynki zaprojektowano we współpracy z pracownią AiG Architekci.

PROSTO Architekci – pracownia projektowa założona w 2012 roku przez Joannę Grześkowiak i Macieja Gierwielańca. “Pracownię projektową prowadzimy od 2012 roku. Wcześniej zdobywaliśmy doświadczenie zawodowe w renomowanych biurach architektonicznych. Jeszcze wcześniej ukończyliśmy Wydział Architektury na Politechnice Poznańskiej. Jesteśmy projektantami z otwartymi głowami. Interesuje nas projektowanie we wszystkich skalach. Pracujemy z pasją. Sprawa jest prosta. Chcemy tworzyć jakość i dzielić się nią” – czytamy na stronie architektów.

Czytaj więcej: Polscy projektanci | Osiedle | Design PRL

zdjęcia: Przemysław Turlej