SONY DSC

BLOKOSHKA. Architektoniczna Matrioszka od poznańskiej Zupagrafika!

Po drugiej wojnie światowej większość europejskich miast w jak najszybszy, najtańszy oraz najbardziej wydajny sposób musiało poradzić sobie z niedoborem lokali mieszkalnych dla szybko rosnącej liczby mieszkańców. Wkrótce wniesiono rozległe osiedla, które uformować miały nową panoramę powojennych miast.

W latach 1950.-80., jak grzyby po deszczu powstawały kolejne “fabryki domów”. To wychodzące z nich identyczne betonowe elementy – Wielka Płyta – pozwoliły na stawianie olbrzymich osiedli od zera w błyskawicznym tempie. Te wielkopłytowe osiedla odzwierciedlać miały przedwojenne sny o otwartych przestrzeniach miejskich, minimalistycznej formie i społecznym egalitaryzmie, zgodnie z duchem modernizmu. Blokoshka, Architektoniczna Matrioszka, to 4 bloki do samodzielnego złożenia, inspirowane modernistycznymi osiedlami byłego Bloku Wschodniego. Blokoshka to sentymentalna podróż po “sypialniach” Moskwy, wielkopłytowych blokach Berlina Wschodniego, warszawskich osiedlach wzniesionych na ruinach getta, oraz praskich przedmieściach zbudowanych z “panelaków”.

Złóż swoją Blokoshkę, wkładając bloki jeden w drugi, od najmniejszego do największego. Bloki drukowane są na tekturze w 100% z recyklingu i gotowe są do złożenia bez kleju i nożyczek. W środku krótka historia tzw. “fabryk domów”.

Blokoshka jest dostępna w sklepie internetowym oraz stacjonarnie w księgarniach.