Budynek jak głośnik został zaprojektowany w Seulu przez pracownię architektoniczną UNStudio na życzenie południowokoreańskiej firmy YG Entertainment. Projekt nawiązuje swoim wyglądem do koreańskiej sceny muzycznej K-Pop.
Obiekt powstał z myślą o artystach oraz pozostałych pracownikach. Pracownia, projektując go, miała na celu stworzenie przestrzeni, która poza funkcją typowo biurową będzie jednocześnie inspirować pracowników do dalszych działań i rozwoju koreańskiej muzyki na globalną skalę. Z zewnątrz budynek pokryty jest porowatą powłoką, by bardziej kojarzył się z produktem niż stricte z budynkiem. Gmach zapewnia swoim pracownikom najlepsze warunki pracy za dnia, natomiast oświetlony w nocy staje się rozpoznawalną częścią krajobrazu Seulu.
Zlokalizowany jest między miastem a parkiem obok już dobrze znanego innego budynku YG Entertainment. Architekci wpletli w projekt zamysł transparentności obiektu, przerywając porowatą aluminiową powłokę zewnętrzną szklanymi szybami, dzięki czemu możemy zaglądać do środka bez konieczności wchodzenia. Zabieg ten również miał na celu pozwolić fanom muzyki K-Pop na podziwianie swoich idoli z zewnątrz.
Budynek jak głośnik o łącznej powierzchni 18801 metrów kwadratowych zachwyca swoim wnętrzem. Gdy tylko wejdziemy do środka, od razu w oczy rzucą nam się dominujące odcienie bieli, geometryczne kształty oraz nowoczesność wnętrza, które jest bardzo obficie oświetlone przez wielki szklany otwór w dachu. Pierwsze cztery piętra z sześciu, połączone schodami wychodzą na wewnętrzne atrium będące jednocześnie przestrzenią wspólną w centrum budynku. Mieszczą one sale konferencyjne, biura czy studia nagrań wraz z tarasami.
Sale konferencyjne znajdujące się również na wyższych piętrach, na pierwszy rzut oka przypominają kapsuły kosmiczne, które podzielone są na dwie części — strefa odpoczynku oraz strefa pracy nawiązująca architektonicznie do atrium obiektu. Dzięki temu cały obiekt wykończony jest bardzo spójnie, dając efekt przyjemny dla oka i ducha.
O pracowni:
UNStudio — założone w 1988 roku przez Bena van Berkela i Caroline Bos, to międzynarodowa sieć specjalizująca się w architekturze, architekturze wnętrz, projektowaniu produktów, rozwoju miast i projektach infrastrukturalnych. Dzięki sześciu międzynarodowym biurom w Amsterdamie, Szanghaju, Hongkongu, Frankfurcie, Dubaju i Melbourne oraz ponad 200 pracownikom z 27 krajów, ich sprawna struktura pozwala im poświęcać mniej czasu na organizację, a więcej na projektowanie i współpracę z klientami.
Czytaj też: Seul | Elewacja | Biurowiec | Beton | Szkło | Wnętrza
Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://english.visitseoul.net
Zdjęcia: http://www.rohspace.com