fot. Tomasz Hejna

Budynek prokuratury w Gnieźnie już gotowy [ZDJĘCIA]

To może być jeden z ładniejszych budynków tego typu w Polsce. Siedzibę Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie zaprojektowali architekci z poznańskiego biura projektowego WA-ART oraz z firmy Demiurg, którzy uczestniczyli w konsorcjum. Budynek jest już gotowy. Sprawdziliśmy, jak wygląda.

O planach budowy nowego budynku prokuratury w Gnieźnie pisaliśmy w grudniu 2014 r. Po kilkunastu miesiącach prac, udało się zakończyć jego budowę. Działka, na której stanął obiekt objęta jest ochroną konserwatorską. Dlatego powstał budynek o prostej geometrii z pionowym podziałem elewacji. Słupową elewację rozcięto pasami okien. Całość utrzymana jest w jasnych kolorach.

Elewację gmachu wykończono piaskowcem koloru szarego. Budynek jest częściowo podpiwniczony. W najniższej kondygnacji powstały magazyny oraz archiwum. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia ogólnodostępne z biurem podawczym i poczekalnią dla interesantów, zespół pomieszczeń izby zatrzymań, bibliotekę oraz magazyn dowodów rzeczowych. Z kolei na wyższych kondygnacjach powstały pokoje urzędnikó i prokuratorów oraz pozostałe związane z funkcją obiektu.

A tak budynek wyglądał na wizualizacji:

Prokuratura_demiurg_1