Budynki mieszkalne w dzielnicy Bobrek w Bytomiu zostaną wyremontowane

Budynki znajdują się przy ulicach Zabrzańskiej 126 i Olszewskiego 11 w Bytomiu. Obecnie mocno zniszczone, jeszcze w tym roku przejdą gruntowny remont. Prace będą możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej, które wynoszą 4,2 mln zł.

Dofinansowanie sprawi, że w starych budynkach wyremontowanych zostanie 12 mieszkań – cztery lokale w budynku przy ulicy Zabrzańskiej 126, a osiem w budynku przy ulicy Olszewskiego 11.

Tak jak zapowiadaliśmy rozpoczynamy rewitalizację budynków w dzielnicy Bobrek. Remonty budynków przy ul. Zabrzańskiej 126 i Olszewskiego 11 są większą częścią projektu, obejmującego remont 40 pojedynczych lokali w Bobrku. Przeznaczyliśmy na niego 9,6 mln zł, z czego ponad 9 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Dzięki pracom uda się ocieplić budynki, wymieniona zostanie instalacja wewnątrz. Dodatkowo projekt zakłada budowę nowych kominów, remonty dachów, przebudowę ścian, położenie nowych podłóg, tynkowanie i wymiana okien oraz drzwi. Dodatkowo wykonawca wyremontuje klatki schodowe, naprawi zewnętrzne ściany i wykona izolację ścian w piwnicach.


Zgodnie z zawartymi umowami wykonawcy mają czas do końca 2023 roku na wykonanie wszystkich remontów. Budynek przy ul. Olszewskiego 11 będzie budynkiem wielorodzinnym, a budynek przy ul. Zabrzańskiej 126 zostanie przekształcony z mieszkalno- usługowego na budynek o charakterze mieszkalnym wielorodzinnym. Zgodnie z projektem, wszystkie odzyskane lokale będą przeznaczone na najem socjalny. Nowi lokatorzy wprowadzą się tu w 2024 roku.

Dzielnica Bobrek w Bytomiu kiedyś była samodzielną wsią. Już w połowie XIX wieku przez miejscowość biegła linka kolejowa z Tarnowskich Gór do Chebzia. Drugą linię, z Bytomia do Zabrza otwarto tam w 1872 roku. Historia miejscowości związana jest z hutnictwem. Intensywny rozwój tej gałęzi przemysłu sprawił, że należało znaleźć miejsca do życia dla mieszkańców – dlatego zdecydowano o budowie osiedli robotniczych przy hucie Julia oraz kopalni Johanna.

fot. Hubert Klimek, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Bytom | Metamorfoza | Kamienica | Cegła | whiteMAD na Instagramie