ARCHITEKTURA

Ceglany dom w Warszawie. Mieszkańcy mają genialny widok na las

Dom znajduje się w dzielnicy Wawer w Warszawie. Budynek zdobi cegła, którą pozyskano z lokalnego zakładu. Ceglany dom zaprojektował architekt Łukasz Wolf.

Wawer to największa dzielnica Warszawy położona po prawobrzeżnej stronie miasta. To również jedna z najbardziej zielonych części stolicy. Właśnie w tak urokliwym, zalesionym miejscu powstał ceglany dom. Działka, na której stanął budynek otoczona jest drzewami. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu 80 proc. powierzchni działki musi pozostać leśna, więc właściciele mają pewność, że zieleń będzie towarzyszyć im przez długie lata. W budynku mieszka rodzina z trójką córek i gromadką jamników.

Dom był projektowany od wewnątrz. Co to znaczy? Dla architekta najważniejszy był komfort mieszkańców, dlatego dokładnie zaplanował układ funkcjonalno-przestrzenny oraz rozmieszczenie okien, aby zapewnić dużą ilość naturalnego światła i wykadrować najlepsze widoki na las. Efektem jest intrygująca, modernistyczna bryła, która wygląda jak ociosana kostka. Powstałe “szczeliny” kostki pozwalają światłu swobodnie przenikać do wnętrza. Dużo pomieszczeń ma okna z dwóch stron, a najważniejsze – takie jak kuchnia, salon i sypialnia rodziców – mają okna z trzech stron.

Przeszklenia rozplanowano w taki sposób, aby nie zaburzać poczucia prywatności mieszkańców. Okna mimo przeskalowania są ciągle oknami w murze, nie stają się przeszklonymi ścianami. Mają zewnętrzne żaluzje fasadowe oraz delikatne zasłony wewnętrzne, co domownikom daje wiele możliwości zacieniania i zasłaniania. Światło odgrywa w tym projekcie bardzo ważną rolę. Do wszystkich pomieszczeń wpadają promienie słoneczne filtrowane przez drzewa i wzmacniane przez białe ściany. Tworzy to przyjemną aurę.

Projektując budynek architekt wykorzystał produkty marki Internorm. To okna drewniano-aluminiowe HF 310, tarasowe drzwi przesuwne HS 330 oraz żaluzje fasadowe. Okna pasywne z potrójnym oszkleniem charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność cieplna, a dzięki ukrytym okuciom mają minimalistyczny design. Z kolei przesuwne drzwi tarasowe to dobry wybór dla estetów – płaski próg jest niemal niewidoczny, co ułatwia przemieszczanie się między salonem a tarasem.

Wrażenie robi elewacja budynku. Architekt wykorzystał cegłę, która wyprodukowana została w niewielkiej polskiej cegielni. Cegła jest murowana na tradycyjnej zaprawie murarskiej, pod nią znalazła się izolacja termiczna z wełny mineralnej. Ceglany dom świetnie koresponduje z zielenią.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 468 m kw. Taka wielkość pozwoliła stworzyć w środku strefy dla każdego z domowników. Dom ma cztery sypialnie i rozbudowaną strefę dzienną, która składa się z dużej kuchni, salonu z jadalnią, pokoju telewizyjnego oraz dwóch pokoi wielofunkcyjnych. Aby łatwiej zachować porządek, w budynku powstały liczne pomieszczenia pomocnicze. Jest tutaj sześć garderób, pralnia, cztery łazienki, dwie spiżarnie i garaż. Nie zabrakło pomieszczeń gospodarczych i technicznych.

PS projektujesz domy? Odwiedź Strefę architekta Internorm i poznaj więcej możliwości klikając TUTAJ.

źródło zdjęć: Internorm

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Okna | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Internorm.

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej