ARCHITEKTURA

City of Telosa. W USA powstanie miasto przyszłości za 400 miliardów dolarów!

City of Telosa ma powstać w samym sercu pustyni pod okiem kultowego biura Bjarke Ingels Group (BIG). Według pierwszych zapowiedzi, Telosa ma stać się najnowocześniejszym miastem na świecie, które zdetronizuje rosnące w siłę miasta Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy Arabii Saudyjskiej. Wstępne szacunki mówią, że budowa ultranowoczesnego miasta ma kosztować około 400 miliardów dolarów, a pierwsi mieszkańcy mają wprowadzić się do niego już w 2030 roku. Co wiemy o City of Telosa? 

Telosa ma powstać na terenach pustynnych, które obecnie są całkowitymi nieużytkami. Miasto ma zostać zbudowane praktycznie od zera na pustynnym obszarze liczącym sobie ponad 150 tys. akrów. Obecnie pod okiem słynnej pracowni Bjarke Ingels Group, która odpowiada za plan generalny inwestycji, poszukiwany jest odpowiedni teren pod inwestycje. Teren musi być nie tylko odpowiednio skomunikowany lub pozwalać na stworzenie dogodnej sieci komunikacyjnej, ale także powinien charakteryzować się odpowiednimi czynnikami klimatycznymi i geologicznymi.

Głównym założeniem jest stworzenie samowystarczalnej metropolii, która wygeneruje więcej energii niż sama zużyje. Sercem Telosy ma stać się wieżowiec-ikona: Equitism Tower z ogromnym zbiornikiem wodnym i farmą fotowoltaiczną na dachu, stanowiący niejako symbol miasta. Co więcej, w mieście mają być zakazane wszystkie środki transportu, które wykorzystują paliwa kopalne, co ma zagwarantować czyste powietrze, co jest obecnie problemem wielu miast świata.

Poza czynnikami ekologicznymi, ważne mają być także funkcje społeczne. Miasto ma być projektowane w taki sposób, aby każdy mieszkaniec mógł w ciągu 15 minut dojechać do szkoły, pracy, szpitala, czy ośrodków kulturowych. Warto zaznaczyć, że sam system zarządzania miastem ma różnić się od tych panujących w innych amerykańskich miastach. Chodzi tu między innymi o podejmowanie ważnych decyzji związanych z funkcjonowaniem miasta, na który wpływ będą mieli sami mieszkańcy. Mówi się tu o możliwości oddawania głosów w niemal każdej miejskiej inicjatywie, czy inwestycji bez potrzeby wychodzenia z domu. Ma to sprawić, że mieszkańcy mieliby namacalny wpływ na politykę, rozwój, czy budżet miasta. Mieszkańcy będą nawet posiadali częściowy udział własnościowy w obszarze, na którym zostanie zbudowana ta metropolia.

Pierwsza faza budowy miasta, obejmująca budowę infrsturuktury dla 50 tysięcy osób na obszarze 1,5 tys. akrów, ma kosztować 25 miliardów dolarów. Docelową populację 5 mln osób metropolia ma uzyskać w ciągu 40 lat, z kolei pierwsi mieszkańcy mieliby zameldować się w Telosie jeszcze przed 2030 r.

Inicjatorem budowy City of Telosa jest amerykański miliarder Marc Lore, który przez lata był prezesem giganta handlowego Walmart. Lore podczas konferencji zapowiedział, że miasto ma “wyznaczyć nowy standard dla miejskiego życia, pomóc mieszkańcom w zrealizowaniu ich potencjału i stać się drogowskazem dla przyszłych generacji”.

Warto dodać, że inicjatywa City of Telosa nie jest pierwsza. Pisaliśmy już między innymi o miastach przyszłości w Egipcie, Zjednocoznych Emiratach Arabskich oraz w Arabii Saudyjskiej. Przeczytacie o nich TUTAJ:

LINEARNE MIASTO W ARABII SAUDYJSKIEJ. NIE BĘDZIE ULIC ANI SAMOCHODÓW!  

EGIPT ZMIENI STOLICĘ. TAK MA WYGLĄDAĆ NOWA STOLICA ADMINISTRACYJNA

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Miasto | Stany Zjednoczone | Wieżowiec | Recykling

źródło: https://cityoftelosa.com

Recent Posts

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej