Dawna siedziba

Dawna siedziba Nintendo zmieniła się w butikowy hotel

Dawna siedziba giganta gier wideo firmy Nintendo odżyje. Architekt Tadao Ando przygotuje projekt przekształcenia budynku w butikowy hotel. Gmach znajduje się na północ od stacji kolejowej Kioto w dzielnicy Kagiyacho. 

Hotel Marufukuro zostanie otwarty pierwszego kwietnia w Kioto. W latach 1933-1959 należał do firmy o nazwie Yamauchi Nintendo. Zajmowała się ona wówczas produkcją kart do gier. Te japońskie miały nazwę „hanafuda”, natomiast te bardziej zachodnie „karuta” i „toranpu”. Od czasu przeniesienia firmy do nowego budynku w latach 60., dawny gmach nie był użytkowany.

Architekt nie ingerował mocno w strefę wejściową budynku. Zachował stare elementy takie jak tablice wejściowe Yamauchi czy kraty okienne z detalami ze starych japońskich kart do gier. Głównym zadaniem Tadao Ando było zaaranżowanie wnętrz od nowa zachowując autentyczne detale z lat 30. – dekoracyjne kafelki czy oświetlenie w stylu art-deco.

Architekt rozbudował i odnowił stary budynek, przekształcając go w hotel z 18 pokojami. Znajdziemy tam również restaurację, bar, spa, siłownię i basen. W przybudówce do obiektu Tadao Ando sięgnął po nowoczesne rozwiązania. Zobaczymy tam okna od podłogi do sufitu oraz elementy surowego betonu, z którego słyną prace architekta. Goście hotelowi mogą sami zdecydować, czy wolą zatrzymać się w starej, czy w nowej części obiektu. Pokoje mają wielkość od 33 metrów do 79 metrów kwadratowych.

Hotel opublikował tylko kilka zdjęć z trwającej realizacji. Są to głównie zdjęcia układu oraz umeblowania pokoi gościnnych. Reszta zdjęć jest objęta ścisłą tajemnicą przez Marufukuro, natomiast prowadzona jest już rezerwacja. Projekt Ando jest również wspierany przez dewelopera Plan Do See.

O projektancie:

W 1969 Ando otworzył w Osace własne biuro architektoniczne – Tadao Ando Architect & Associates. Obecnie jest najbardziej znanym japońskim architektem. Nauczał architektury na różnych uczelniach amerykańskich, na IAA w Sofii i od 1997 na Uniwersytecie Tokijskim. Architekturę Ando cechuje konsekwentny puryzm. Ulubionym materiałem jest surowy beton. Rzuty i formy przestrzenne budynków składają się z prostych, wyrafinowanie przenikających się form. Wnętrza projektowane przez Ando są ascetyczne i minimalistyczne.

Czytaj też: Beton | whiteMAD na Instagramie | Japonia | Art Deco | Ciekawostki