Do nauki i do relaksu. Tak wygląda wspólna przestrzeń Student Depot Gdańsk

Student Depot Gdańsk to prywatny akademik położony w Gdańsku. Powstałą wewnątrz przestrzeń wspólną zaprojektowali architekci z pracowni MIXD.

Zadaniem architektów z pracowni MIXD było zaprojektowanie przestrzeni, która będzie atrakcyjna dla użytkowników oraz będzie ich inspirować. Powstało miejsce, które nie wygląda jak zwykła sala spotkań – to prawdziwe centrum aktywności mieszkańców akademika.

Potraktowaliśmy to wnętrze niczym współczesne hotelowe lobby, które zazwyczaj jest wielofunkcyjne, które projektuje się myślą o wszelkich potrzebach i aktywnościach zarówno mieszkańców, jak i ich gości. Analizowaliśmy różne aktywności i zastanawialiśmy się jak zaaranżować przestrzeń, by im sprzyjała. To miejsce zarówno jeśli chodzi o układ funkcjonalny, jak i projektowanie doświadczenia jest „wstępem” do dalszych aktywności: nauki, pracy, rozrywki – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD.

Liczne kąciki do rozmów zaaranżowane lekkimi fotelami i pufami, stoliki skonstruowane z plastikowych skrzynek po napojach – spontaniczne przemeblowanie to żaden problem. Eklektyczne, kolorowe wyposażenie świetnie współgra ze zdobiącymi ściany grafikami stworzonymi we współpracy ze studiem Kolektyf. Przestrzeń ożywiają też liczne kwiaty doniczkowe. W strefie wejścia i lobby wielokrotnie pojawia się motyw regularnej kratownicy, który przewija się przez wszystkie przestrzenie wspólne.

W lobby znajduje się także audytorium z ogromnym ekranem, idealnym do wspólnego oglądania meczów, sportowych transmisji, koncertów czy rozgrywania turniejów gier komputerowych. Lobby łączy się płynnie z obszerną kantyną, przystosowaną do spotkań i wspólnego spożywania posiłków – każdy może zobaczyć co się tam dzieje i dołączyć jeśli ma ochotę.

Ważnym miejscem dla mieszkańców Student Depot Gdańsk jest gaming room.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak popularne wśród młodych ludzi są gry – te komputerowe i te offline. To dzięki grom poznają przyjaciół, zdobywają nowe doświadczenia, relaksują się, rywalizują, uczą. To istotna część ich świata. Dlatego w naszym projekcie nie mogło zabraknąć pomieszczenia dla gamerów. Mają tu stoliki, stanowisko do gry na konsoli – są nawet siedziska dla kibiców – dodaje Piotr Kalinowski

Student Depot Gdańsk


Atmosfera podobnie jak w lobby jest tu dość nieformalna, sprzyjająca spotkaniom w mniejszym lub większym gronie. Siedzi się na miękkich pufach, podestach. Skrzynki zastępują półki. Przy stolikach stanęły kolorowe krzesła. Nie ma tu miejsca na nudę.

Zespół MIXD umożliwił studentom podejmowanie fizycznej aktywności. W strefie fitness Student Depot Gdańsk panuje nieco futurystyczny, tajemniczy klimat inspirowany estetyką vaporwave: ciemne kolory, odrealniona przestrzeń zalana kolorowym, neonowym światłem, silna stymulacja zmysłów. Bardziej przypomina to klub lub plan muzycznego teledysku niż typową siłownię.

Naszą inspiracją były modowe marki streetwearowe, łączące elementy stylu sportowego i potrzeby bywalców tanecznych imprez czy festiwali, bawiących się przez wiele godzin w stroboskopowych światłach – tłumaczy Piotr Kalinowski.

Czytaj też: Gdańsk | Wnętrza | Szkoła | Restauracja  | whiteMAD na Instagramie

fot. Jakub Bak / KBBK Studio, źródło: MIXD