Dom 99 na Podlasiu według projektu TU Studio.

Dom 99 na Podlasiu według projektu tu.studio.

Dom 99 na Podlasiu stanie na działce w sąsiedztwie gęstego lasu oraz w otoczeniu pól i pastwisk. Architektki z tu.studio zaprojektowały dom, który jest odpowiedzią na nowy styl życia Inwestorów, wykształcony w czasie pandemii. Potrzeba wyprowadzenia się z miasta i stworzenia przestrzeni zarówno do mieszkania, jak i do pracy była główną motywacją do powstania tego projektu.

Dom 99 z każdej strony otoczony jest lasem i rozległymi polami. Jego ingerencja w krajobraz jest maksymalnie ograniczona. Wykorzystano naturalne nachylenie terenu, ukrywając część budynku pod ziemią, co pozwoliło dodatkowo podkreślić nadwieszoną bryłę parteru i nadać całej formie lekkości. Podziemną kondygnację ujęto w betonową ramę ścian oporowych. Indywidualny projekt bramy garażowej umożliwił uzyskanie spójnego wyglądu elewacji.

Jednym z najważniejszych założeń było potraktowanie wyjątkowej leśnej działki z należytym szacunkiem. Zmiana nawierzchni została ograniczona tylko do koniecznych dojść i dojazdów. Reszta działki pozostała dzika i nienaruszona. Ze względów konstrukcyjnych fundament zaprojektowany został w formie żelbetowej płyty.  Aby chociaż w małym stopniu ograniczyć to, co odbieramy naturze, zaproponowano taką formę drewnianych tarasów, która pozwoliła na przerastanie ich leśnymi roślinami oraz swobodne przemieszczanie się małych zwierząt. Żadne drzewo nie będzie wycięte w czasie budowy. Stropodach przewidziano w systemie zielonego dachu ekstensywnego.
Zastosowane materiały, takie jak drewno i kamień zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach pozwalają na wzajemne przenikanie się domu z otoczeniem.

Bryłę podzielono na dwie kondygnacje. Podziemna mieści garaż, strefę techniczną i siłownię. Pozostałe funkcje mieszkalne zarówno wspólne, jak i prywatne rozmieszczono na parterze. To sprawia, że strefa dzienna oraz wszystkie pokoje mają bezpośrednie wyjście na taras oraz zapewniony widok na polanę. Główne osie układu funkcjonalnego i panoramiczne przeszklenia kadrują najciekawsze widoki. Dzięki systemowi ruchomych okiennic, mieszkańcy mogą kreować różne poziomy intymności.

Metryka projektu:
Nazwa projektu: dom99
lokalizacja: Podlasie
powierzchnia użytkowa: 302 m2
Autor projekt: tu.studio / https://www.facebook.com/tu.studio.architektura / https://www.instagram.com/tu.studio_architektura/
wizualizacje: delightfullstudio / https://www.delightfullstudio.com

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie