Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Dom Bractwa Czarnogłowych – odbudowa jednego z symboli Rygi

Dom Bractwa Czarnogłowych, znany również jako „Melngalvju nams”, jest jednym z najbardziej fascynujących zabytków w Rydze. Budynek ten został po raz pierwszy wzmiankowany w dokumentach historycznych w 1334 roku, ale w rzeczywistości jest znacznie starszy. Podczas II wojny światowej budynek został niemalże całkowicie zniszczony. Odbudowa rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90. XX wieku i za jej sprawą ten cenny zabytek wrócił na mapę miasta.

Budynek był po raz pierwszy wspomniany w 1334 r. jako „Nowy Dom Wielkiej Gildii”. Służył zarówno kupcom, jak i innym obywatelom Rygi, których większość była wówczas niemieckojęzyczna. Odpowiadał on swą funkcją Dworom Artusa, wznoszonym w tamtych czasach w innych miastach hanzeatyckich.

Budynek obecnie. Fot. Zairon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W 1447 r. Rada Miejska Rygi wynajęła największą, paradną salę na piętrze budynku Bractwu Czarnogłowych. Bractwo działało od połowy XIV w. w całej Liwonii. Była to pierwotnie organizacja typu paramilitarnego, nastawiona na ochronę, a nawet czynną obronę handlowych interesów jej członków. Skupiała młodych, nieżonatych kupców (czasem również przedstawicieli innych „wolnych” zawodów), głównie pochodzenia niemieckiego. Patronem bractwa został święty Maurycy (męczennik), którego w ikonografii przedstawiano jako postać o ciemnej karnacji. Jego symbol, głowa Maura, wszedł do herbu Czarnogłowych. Przez kilka wieków ich stowarzyszenie posiadało znaczący wpływ na gospodarczy i społeczny rozwój miasta.

Ryski Rynek z budynkiem bractwa w 1816 roku. Źródło: Carl Traugott Fechhelm (1748-1819), Public domain, via Wikimedia Commons

Architektoniczna ranga budynku w miejskiej zabudowie wzrosła, gdy na przełomie XVI i XVII w. został on przebudowany, uzyskując ceglaną, bogato zdobioną, manierystyczną fasadę na wzór niderlandzko-flamandzkich domów cechowych. Nazwa „Dom Czarnogłowych” pojawiła się po raz pierwszy w 1687 roku, ale dopiero w 1713 roku przeszedł on na własność Bractwa. W 1895 r. Bractwo zakończyło działalność jako korporacja handlowa, stając się czymś w rodzaju stowarzyszenia społecznego i klubu, zrzeszającego niemieckojęzycznych mieszkańców miasta. Dom pozostawał jego własnością aż do wcielenia Łotwy do Związku Radzieckiego i wyjazdu stąd Niemców w 1940 r. Przez długie lata wnętrza Domu Czarnogłowych były najbardziej paradnymi pomieszczeniami w mieście. Bywali w nich carowie rosyjscy, królowie Szwecji, liczni książęta.

Budynek na pocz. XX w. i obecnie, po odbudowie. Fot. Zairon, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons i Public domain, via Wikimedia Commons 

Dom Czarnogłowych został poważnie zniszczony podczas II wojny światowej, kiedy wojska niemieckie ostrzeliwały Rygę. W 1948 roku pozostałe ruiny decyzją władz radzieckich wysadzono w powietrze – nie tylko z powodu dużych zniszczeń budynku, ale także z powodów ideologicznych. Teren po budynku został włączony do znacznie powiększonego placu ratuszowego, obsiany trawą i pozostał niezagospodarowany do 1993 roku. Dopiero wtedy, już w niepodległej Republice Łotewskiej, w ramach przygotowań do obchodów 800-lecia miasta, postanowiono go odbudować. W ciągu czterech lat (1995–1999) budynek został odtworzony kosztem ok. 4 mln łatów.
Odbudowa była przeprowadzona w taki sposób, aby przywrócić budowli jak najwięcej oryginalnych elementów. Dzięki temu Dom Bractwa Czarnogłowych jest dziś żywym symbolem wytrwałości i niezłomności Rygi. Na zewnątrz dominuje gotyk, ale wnętrza prezentują niezwykłą mieszankę stylów z różnych epok.

Źródło: stoliceeuropy.com, otobilety.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Zabytek | Historia | Łotwa | Ciekawostki

Budynek w 1917 roku. Źródło: Internet Archive Book Images, No restrictions, via Wikimedia Commons
1941 - zniszczone ryskie Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych stoi po prawej a w tle widać wieżę kościoła św. Piotra. Źródło: Carl Kadelke, National Library of Latvia, CC BY 4.0, via Wikimedia Commonsmore
giggel, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Fot. Michał Bentkowski/whiteMAD
Diliff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Dom Bractwa Czarnogłowych – płaskorzeźba przedstawiająca św. Maurycego. Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Dom Bractwa Czarnogłowych – fragment elewacji frontowej z zegarem astronomicznym. Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Nenea hartia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Nenea hartia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Dom Bractwa Czarnogłowych – Sala Lubeki. Rakoon, CC0, via Wikimedia Commons
Fot. Michał Bentkowski/whiteMAD

Recent Posts

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej