ARCHITEKTURA

Dom na Slanej Vodzie projektu Z3Z Architekci

Dom na Slanej Vodzie zlokalizowany jest w Słowacji. Jego projekt przygotowała polska pracownia Z3Z Architekci, która chciała, by budynek wtopił się w leśny krajobraz.

Osada Slaná Voda już od czasów końca średniowiecza znana jest z występujących tam źródeł o wyjątkowych właściwościach. Solanki jodowo-bromowe początkowo wykorzystywane były głównie do celów gospodarczych i leczniczych przez pozyskiwanie z nich soli, w połowie XIX w. zaczęto wykorzystywać je w celach rehabilitacyjnych i utworzono tam uzdrowisko. Poprzez kąpiele, przykładanie kompresów i picie wody leczono tu wiele chorób. Zakład kąpielowy działał do czasów I wojny światowej, po jej zakończeniu wyposażenie zostało rozkradzione, uzdrowisko upadło i nigdy nie zostało przywrócone. Z osady tej biegnie też jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Beskidach Zachodnich i najstarszy szlak na Babią Górę.

W takim ciekawym pod względem historycznym, ale też pięknym krajobrazowo terenie, u podnóża Babiej Góry, pracownia Z3Z ARCHITEKCI otrzymała kolejne zadanie. Właściciel działek zlokalizowanych nieopodal starego uzdrowiska chciałby znów przyciągnąć ludzi w te strony, początkowo budując domki pod wynajem, a w późniejszym czasie, jeśli wszystko się ułoży, sanatorium z zapleczem dla pracowników i pacjentów.

Domki mają powstać na skarpie, wzdłuż strumienia, na granicy lasu, wśród drzew z widokiem na wielką polanę i Babią Górę. Teren, jego rzeźba i widoki, jest niezwykle malowniczy. Do projektowania w takim miejscu zawsze podchodzimy z pokorą – bryła musi pasować do okolicy, wzbogacać ją, a nie przytłaczać. Program domku zakładał poza salonem i aneksem kuchennym oraz dwiema sypialniami i łazienką również niewielką strefę welness, która podkreśliłaby wyjątkowy charakter miejsca. Rzeźba terenu pozwoliła na stworzenie ciekawego układu: budynek wpisany w skarpę na poziomie parteru ma część dzienną z dużym przeszkleniem w kierunku Pasma Babiogórskiego; na poddaszu strefę nocną; w poziomie -1, wciśniętym w teren, zlokalizowana jest strefa welness i dodatkowa sypialnia, z których jest bezpośrednie wyjście w kierunku strumienia. Koncepcja zakłada możliwość korzystania z sauny wewnątrz domku i schładzanie się w wodach potoku w otoczeniu pięknej przyrody.

Bryła odpowiada wielu górskim budynkom – stromy dwuspadowy dach schodzi niemal do ziemi od frontu, wejście wcina się w ten dach tworząc niewielkie zadaszenie. Dom dużymi przeszkleniami w parterze i pół otwartej piwnicy otwiera się w kierunku najbardziej atrakcyjnym krajobrazowo. Elewacja pokryta jest deską drewnianą, a ściany oporowe zaprojektowane są z kamieni. Taras dostępny z salonu tworzy zadaszenie nad strefą welness. Dzięki naturalnym materiałom budynek naturalnie wpisuje się w otaczający krajobraz.

Lokalizacja: Slaná Voda, Słowacja

Rok projektu: 2022r.

Powierzchnia: 100m2

Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik, Aleksandra Strąk, Yahor Yafimau, Natalia Zajkowska

Wizualizacje: GID Studio

źródło: Z3Z ARCHITEKCI

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Słowacja | Minimalizm | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej