ARCHITEKTURA

Dom pod Globusem zamieniony w hotel? Idą wielkie zmiany na Brackiej!

Dom pod Globusem, który dawniej był znany jako kamienica Augusta Stöla, znajduje się przy ulicy Brackiej 16, na rogu z Alejami Jerozolimskimi. Ta charakterystyczna nieruchomość z wielkim globusem na narożniku (stąd jej nazwa) od 2019 roku w większości stoi pusta. Działają jedynie lokale na parterze. Niedawno pojawiło się jednak światełko w tunelu. Dawna siedziba Orbisu ma przejść gruntowny remont, po którym zamieni się w hotel.

Efektowna kamienica została wybudowana w latach 1882-83 według projektu Teofila Lembkego w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu i neobaroku. Czteropiętrowy gmach powstał na narożniku ul. Brackiej i al. Jerozolimskich, stąd posiadał dwie elewacje. Narożną oś budynku wieńczył czworoboczny hełm o bardzo ozdobnym charakterze. W 1912 roku na parterze otwarto niezwykle luksusową, secesyjną w wystroju wnętrz restaurację “Cristal”, której weranda przylegała do budynku od strony al. Jerozolimskich. Wcześniej lokal zajmowała restauracja “Royal”.


Budowla została zniszczona podczas walk powstańczych w 1944 roku. Podczas powojennej odbudowy, która miała miejsce w latach 1949-1951, straciła swój pierwotny wygląd. Została rozebrana do wysokości pierwszego piętra oraz odbudowana w zupełnie innym stylu. Przestała przypominać dawną, bogato zdobioną kamienicę Augusta Stöla. W budynku znalazło swoją siedzibę biuro Orbisu. Cechą charakterystyczną nieruchomości jest umieszczony na szczycie narożnika globus.

Budynek na pocz. XX w. i obecnie. Źródło: “Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy”

Kamienica Augusta Stöla i Dom pod Globusem w latach 30. XX w. i dziś. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie

Kamienica Augusta Stöla i Dom pod Globusem w latach 30. XX w. i dziś. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie

Wejście do biura Orbisu w 1960 i obecnie. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman

W zeszłym roku pojawiła się informacja, iż dawna siedziba Orbisu zamieni się w hotel nieznanej dotąd w Warszawie marki TRIBE. Opustoszały obecnie budynek przejdzie gruntowny remont, włącznie z wymianą stropów i przebudową wszystkich kondygnacji. TRIBE Warszawa Bracka zaoferuje 113 pokoi, bar i restaurację, zaplecze konferencyjne i strefę fitness. Hotel będzie miał swój własny, niepowtarzalny motyw. Inspiracją dla TRIBE Warszawa Bracka będą przede wszystkim neony, Art Deco, moda, noc i materiały takie jak kamień, marmur, ciemne drewno i aksamit. Nowy projekt będzie spełniał wymagania postawione budynkom ekologicznym i zostanie realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i certyfikacją BREEAM – systemem oceny budynków pod kątem ich wpływu na środowisko.

Źródła: warszawa.wyborcza.pl, horecanet.pl

Zobacz też: Architektura | Hotel | Kamienica | Metamorfoza | Historia | Warszawa

Lata 50. XX w., kamienica podczas odbudowy. Źródło: Bronisław Miech - prywatne zbiory
Autor zdjęcia: bonczek_hydroforgroup

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej