Dom z ogrodem

Dom z ogrodem w środku. Tak budują w Holandii

Dom z ogrodem zaprojektowali architekci z pracowni Studioninedots. Budynek stanął na przedmieściach Eindhoven w Holandii.

Właściciele budynku o atrakcyjnym ogrodzie marzyli od lat. Musieli stanąć przed wyborem budowy mniejszego domu, by zrobić miejsce dla drzew i krzewów lub większego, który wypełni działkę i stworzy wewnątrz zieloną przestrzeń. Wybrali drugą opcję, dzięki czemu dom zdaje się otaczać ogród.

Całość wyglądem przypomina rozsypane kostki, które czasem wypełniają działkę, by w innym miejscu tworzyć prześwit dla komunikacji. Poprzekładane między sobą elementy przypominają architektoniczną mozaikę. Trudno powiedzieć, w którym miejscu dom ma swój “początek”, a w którym “koniec”.

Dom ma dwa poziomy. Na parterze znalazła się strefa dzienna oraz pokoje gospodarzy. Wyżej znajdują się pomieszczenia dzieci. Co ciekawe, piętro zbudowane zostało w konstrukcji, która przypomina wolnostojącą wieżę. Mimo pozornej odrębności wszystkie fragmenty budynku są ze sobą połączone.


Wnętrze budynku wyróżnia stonowana kolorystyka. We wnętrzu dominują odcienie szarości, które stanowią doskonałe tło dla atrakcyjnej zieleni. Dom z ogrodem ma bardzo dużo przeszkleń. Właściciele zdecydowali się na szyby, których łączenia są niemal niewidoczne – w ten sposób przebywając w środku mogą się cieszyć niezakłóconym widokiem na zieleń niemal przez cały rok.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Rośliny | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Frans Parthesius