ARCHITEKTURA

Stuletnia poniemiecka willa jak nowa! Oto szczeciński projekt biura IDS Architekci

Willa przy Domańskiego 9 w Szczecinie to nowa inwestycja, która powstaje we współpracy z Inwestorem Pierot sp. z o.o. Budynek jest zlokalizowany na Pogodnie – dzielnicy, która charakteryzuje się historyczną zabudową i układem urbanistycznym. Powstał w 1926 r. jako element nowej dzielnicy mieszkalnej i dziś stanowi część bardzo pieczołowicie chronionego układu poniemieckich willi jedno- i wielorodzinnych, położonych wśród reprezentacyjnych ogrodów. Nieruchomość ta, jak i wiele innych budynków zlokalizowanych w tej dzielnicy, podlega ochronie konserwatorskiej.

Pierwsza wizyta na terenie inwestycji odsłoniła przed projektantami obraz bardzo zaniedbanego i wielokrotnie modyfikowanego budynku, który przeszedł szereg remontów prowadzących do jego dewaloryzacji i utraty modernistycznego charakteru. Na szczęście zachowały się poszczególne, oryginalne elementy, które nadały kierunek dalszym pracom nad koncepcją przebudowy i renowacji obiektu. Charakterystyczna kompozycja fasady z centralnym wykuszem oraz zdobionym szczytem, oryginalna stolarka drzwiowa, zróżnicowane fakturowo powłoki tynkarskie, opaski oraz gzymsy jako elementy dekoracyjne elewacji i cokół z oryginalnej, ciemnobrązowej cegły. Całość, choć mocno zaniedbana i zdeformowana przez poprzednich właścicieli, stanowiła doskonały materiał do metamorfozy.

Prace nad projektem zostały poprzedzone pozyskaniem materiałów archiwalnych przedstawiających historyczny, oryginalny kształt budynku. Następnie, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków projektanci określili niezbędny zakres prac renowacyjnych oraz elementy, które należy zachować lub odtworzyć. W oparciu o wizję inwestora, która zakładała stworzenie kameralnego, luksusowego budynku wielorodzinnego, oraz o szereg rozmów z konserwatorem, projektanci przygotowali koncepcję architektoniczną, a następnie projekt budowlany i wykonawczy. Przebudowana willa przy Domańskiego 9 została podzielona na cztery przestronne apartamenty. Oprócz renowacji i przebudowy samego budynku, projekt objął również zagospodarowanie terenu oraz garaże wolnostojące, które zostały zaprojektowane tak, aby nie konkurować z budynkiem i harmonizować z jego historycznym wykończeniem w obrębie cokołu – ciemną cegłą. Działania renowacyjne miały również miejsce na zagospodarowaniu, częścią projektu było odtworzenie historycznego ogrodzenia z charakterystycznym detalem w kształcie litery „H” oraz uzupełnienie go o nowoczesny akcent przy wejściu na działkę.

Willa na Domańskiego 9 przed remontem i na wizualizacji

Prace budowlane rozpoczęły się w 2022 r i są nadal realizowane. Inwestor przewiduje zakończenie budowy i oddanie budynku do użytku w pierwszej połowie tego roku. Aktualnie najbardziej intensywne działania są prowadzone wewnątrz budynku, gdzie jest poddawana renowacji historyczna, drewniana klatka schodowa. Niedawno zostały ukończone prace w zakresie renowacji stolarki drzwiowej, która została oczyszczona, naprawiona oraz odmalowana na stonowany kolor, dopasowany do reszty wnętrza.

“Prace przy 100-letnim budynku nigdy nie są łatwe i za każdym razem czekają na projektanta i wykonawcę nowe niespodzianki, ale z drugiej strony – dla nas jako projektantów są wyjątkowo satysfakcjonujące. Szczególnie, kiedy wraca dawna świetność budynku i jego historyczne elementy, które na przestrzeni lat uległy zniszczeniu” – piszą projektanci z biura IDS Architekci. W przypadku Domańskiego 9 przykładem takiego elementu, który został odtworzony, jest wykusz okienny znajdujący się na wschodniej elewacji oraz ganek wejściowy, który został w całości odrestaurowany, na wzór pierwotnych podziałów i gamy kolorystycznej.

Kolejnym ciekawym elementem projektu jest sam układ mieszkań. Projektując poszczególne kondygnacje projektanci zadbali, aby maksymalnie zachować pierwotny układ konstrukcyjny budynku, a co za tym idzie powstały duże apartamenty o otwartych, powtarzalnych układach. Wyjątkiem jest lokal na ostatnim piętrze, wzbogacony o antresolę, która powstała w wyniku adaptacji wcześniej nieużytkowego poddasza.

Inwestycja nadal jest w toku, budynek powoli odzyskuje dawny blask, natomiast na finalny efekt musimy jeszcze poczekać. Dużą zmianą będzie zagospodarowanie terenu, które pozwoli osadzić budynek w otoczeniu i zapewni elegancką przestrzeń wspólną dla przyszłych mieszkańców.

Źródło: IDS Architekci

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Szczecin | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej