Categories: ARCHITEKTURA

Duża inwestycja na bydgoskich bulwarach. Oto Nowy Port

Nowy Port to inwestycja od AWZ Deweloper. Powstaje w samym sercu Bydgoszczy, nad brzegiem rzeki, tuż naprzeciwko Opery Nova, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej i Starego Rynku. Jest to kompleksowo zaprojektowany kwartał miasta, przywracający to miejsce bydgoszczanom i uzupełniający brakujący element miejskiej tkanki Śródmieścia.

Nowy Port wpisuje się w strategię przywracania rzeki miastu, realizowaną przez Miasto Bydgoszcz. Projekt zlokalizowany jest na samym początku bulwarów nad Brdą, tuż przy odnowionej Śluzie Miejskiej. Jest bardzo mocno związany z rzeką i przenika się z bulwarami korzystając z ich potencjału.

Dla projektantów bardzo ważne było stworzenie dobrej, miejskiej urbanistyki, która wtopi się w tkankę Bydgoszczy i będzie naturalnym przedłużeniem istniejącej zabudowy Śródmieścia. Przez środek inwestycji przebiegać będzie nowa zielona aleja, łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej mocnym, charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod zwartym okapem koron poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. Aleja wraz z placami wejściowymi (przy wlocie z ulicy Focha) stworzy oś widokową i tło dla Opery Nova, zachęcając do wejścia w głąb kwartału. Równolegle do ulicy Focha, nowy kwartał przecinać będzie przyjazny pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Pasaż ten połączy nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego.

Bardzo ważny elementem urbanistyki jest wykorzystanie potencjału rzeki. Duży akcent położony został na ożywienie bulwarów nadrzecznych, wzdłuż których pojawią się restauracje i kawiarnie. Spacerowe bulwary zwieńczone mają być przy ul. Focha placem miejskim, który wraz ze schodkowym zejściem do wody, stanie się miejscem spotkań i odpoczynku nad rzeką. Ważną rolę wśród zabudowy kwartału odgrywają zabytki – pozostałości fabryki „Befana” i pojedyncze kamienice. Ocalałe budynki, choć stanowią nieliczny fragment zabudowy, będą poddane renowacji i wyeksponowane w nowej tkance miasta. Wewnątrz kwartałów zabudowy zaprojektowano prywatne, spokojne dziedzińce dla mieszkańców, które będą miały bezpośrednie wyjście na bulwary i teren nabrzeża. Wszystkie niższe budynki będą pokryte zielonymi dachami. Bogate nasadzenia zieleni pojawią się we wszystkich częściach kwartału – zarówno w prywatnych dziedzińcach, jak i w przestrzeniach publicznych. Nowe budynki zostaną wykończone drewnem i kamieniem, a duże okna zapewnią ciekawe widoki na miasto i rzekę. Masterplan i projekt architektoniczny pierwszego etapu zaprojektowało biuro BBGK Architekci.

Źródło: awz.pl

Czytaj też: Architektura | Urbanistyka | Miasto | Bydgoszcz | Architektura w Polsce

Recent Posts

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej