dworzec kolejowy w prabutach

Dworzec kolejowy w Prabutach odzyska swój oryginalny wygląd

Kolejarze rozpoczęli główny etap prac remontowy. Dworzec kolejowy w Prabutach będzie wyglądać jak nowy. Część prac przygotowawczych rozpoczęto już w styczniu tego roku.

Dworzec PKP w Prabutach jest objęty ochroną konserwatorską. Wybudowany został w latach 20. XX wieku, w wyniku przebudowy historycznego dworca z 1876 r.

Na początku 2020 r. rozpoczęły się prace na terenie dworca kolejowego w Prabutach. Wkrótce rozpocznie się wymiana pokrycia dachu. Rozpoczęła się również renowacja elewacji dworca, która odzyska oryginalny wygląd. Co ważne, odnowione zostaną znajdujące się na elewacji detale architektoniczne, w tym charakterystyczna, znajdująca się nad wejściem do dworca od strony miasta wieżyczka. To właśnie na tej wieżyczce umieszczono charakterystyczny zegar kolejowy. Cały obiekt zyska też nowe podświetlenie. 

Przebudowa dworca w Prabutach to jeden z dwudziestu dwóch projektów realizowanych w województwie pomorskim, w  ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartość inwestycji to 13 mln zł. Planowany termin jej zakończenia to połowa 2021 roku. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

To nie koniec zmian w Prabutach. Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, która będzie mieścić się na parterze budynku. W tej części pasażerowie będą mogli korzystać z holu pełniącego funkcję poczekalni, z wydzieloną częścią dla rodziców z dziećmi, pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Wejście do holu nadal będzie od strony południowej oraz od peronów. Przy wejściach pojawią się pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami i rozwiązania dla osób niewidomych i niedowidzących.

dworzec kolejowy w prabutach


Budynek będzie też bardziej wydajny energetycznie. Kolejarze ocieplą go, ale nie będą ingerować w elewację. Termomodernizacja ograniczy się do ocieplenia dachu i ścian od wewnątrz. Wymienione zostaną okna, które będzie charakteryzował niższy współczynnik przenikania ciepła.

Pozytywną metamorfozę przejdzie otoczenie budynku dworca. Nowością będzie wiata rowerowa ze stojakami rowerowymi. Na placu przed dworcem i w jego bezpośrednim otoczeniu zostanie wymieniona nawierzchnia. Pojawi się również nowa mała architektura oraz oświetlenie. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku wzdłuż chodnika zlokalizowano postój dla taksówek, a od strony ulicy sześć miejsc parkingowych, w dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną również tereny zielone.

Zobacz też: Kolej | Renowacja | Zabytek | Dworzec kolejowy

źródło: PKP SA