Dziś tak już nie budują. Liceum Bolesława Prusa w Warszawie

Budowę szkoły przerwały działania wojenne. Liceum Bolesława Prusa znajduje się przy ulicy Zwycięzców 7/9 w Warszawie. To modernistyczny budynek, który posiada ceglane zdobienia w elewacji. Gmach jest przykładem projektowania od a do zet, architekci zwrócili tu uwagę na każdy detal.

Sama szkoła powołana została już 1 września 1922 r., a w 1935 r. otrzymała nazwę Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa. Nazwisko patrona nie zostało tylko w nazwie. Uczniowie szkoły w szerszym zakresie poznawali twórczość Bolesława Prusa, a na egzaminie maturalnym musieli odpowiedzieć na jedno pytanie związane z dziełami autora. Wówczas jeszcze placówka działała w budynku przy ulicy Żurawiej 49, a od 1925 r. w budynku przy ulicy Jasnej 10.

Gmach, który widać na zdjęciach zbudowany został już po II wojnie światowej. Zrealizowano projekt autorstwa architektów Hieronima i Barbary Karpowiczów. Obiekt został oddany do użytku 1951 r., a oficjalne nadanie budynkowi imienia Bolesława Prusa nastąpiło w 1960 r.

Do dziś budynek przetrwał niemal w niezmienionej formie. Niemal, bo wymieniono w nim okna, które są teraz plastikowe i odstają od estetyki oryginalnej koncepcji. Wrażenie robi jednak ceglana elewacja, która w wielu miejscach zyskała ozdobną formę. Część cegieł wychodzi z linii zabudowy tworząc geometryczną kompozycję. Wysunięcie cegieł sprawia, że na elewację pada cień, który w słoneczne dni może zmieniać się z godziny na godzinę.


Atrakcyjnie wygląda też portal wejściowy, który zdobią szare płyty z dekoracyjnymi okręgami. Same drzwi są mocno przeszklone.

Ciekawostką elewacji jest płaskorzeźba Syrenka autorstwa Wojciecha Czerwosza, która zdobi budynek od strony ulicy Katowickiej. Zabrudzone dzieło oczyszczono i odnowiono blisko dziesięć lat temu. Dziś ponownie jest biała.

zdjęcia: Kamil Białas

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, www.prus.edu.pl

Czytaj też: Edukacja | Warszawa | Zabytek | Modernizm | Elewacja | Ciekawostki