ARCHITEKTURA

Eko Farmy na warszawskiej Woli. Mieszkańcy mogą w nich uprawiać zioła i warzywa.

Eko Farmy to inicjatywa zrealizowana przez ZGN Wola. Dzięki niej mieszkańcy Woli mogą samodzielnie uprawiać ulubione owoce, warzywa, czy zioła w odpowiednio przygotowanych betonowych warzywniakach. Inicjatywa ma na celu nie tylko edukację prokologiczną, ale także zachęcanie mieszkańców do zacieśniania i nawiązywania relacji sąsiedzkich. 

Ogrodnictwo miejskie zdobywa coraz większą popularność. Poprawia ono jakość życia w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, czyniąc ją bardziej przyjazną. Z tego względu na Woli utworzono specjalne miejsca – „EKO Farmy”, w których możliwa jest przydomowa i samodzielna uprawa warzyw lub ziół. Miejsca te służyć będą przez lata, można je także modułowo rozbudowywać.

W odpowiednio przygotowanych do tego, trwałych betonowych warzywniakach, które imitują drewno, oraz drewnianych skrzyniach, nasadzone zostały sadzonki warzyw i owoców m.in. lawendy, mięty, cukinii i dyni, poziomek i truskawek, agrestu, porzeczki, słonecznika. Także zioła takie jak melisa, oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn, liść laurowy i lubczyk. Teraz, pod opieką lokalnych społeczności, rośliny już obrodziły prezentując swoje dorodne plony. W eko enklawach jest również miejsce na wypoczynek, wśród zielonego, naturalnego otoczenia.

Cieszę się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem Mieszkańców. To pokazuje, że wspólnie możemy efektywnie wpływać na otoczenie terenów przyległych do budynków mieszkalnych oraz poprawiać estetykę i funkcjonalności wolskich podwórek. A przy okazji, cieszyć się wyhodowanymi samodzielnie produktami” – komentuje Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

„EKO Farmy” znajdziecie na podwórkach przy ulicach Ciołka 33, Olbrachta 9, Krochmalnej 3, Skwerze Sierpnia 1944, Miłej 22, Smoczej 24, Nowolipiu 22A i 27B oraz przy Nowolipki 29.

Wszystkie osoby lub wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane postawieniem u siebie, oraz opieką nad EKO Famą, zapraszam do kontaktu bezpośrednio z jednostkami terenowymi Zakładu na Nowolipkach, Ogrodowej, Młynowie czy Kole” – dodaje dyrektor.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, którą mieliśmy przyjemność opisywać. Podobne ogródki powstały również we Wrocławiu, o czym przeczytacie klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Ekologia | Miasto | Zieleń | Rośliny | Architektura w Polsce | Warszawa

 

źródło: http://www.zgnwola.waw.pl

Recent Posts

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej