fot. Carsten Janssen / cc-by-sa-2.0-de

Fabryka obuwia jak modernistyczny pałac. Dziś jest na liście UNESCO

Fabryka obuwia Fagus w Alfeldzie to duży kompleks przemysłowy, który zbudowany został na początku XX wieku. Obiekt zbudowano według projektu Waltera Gropiusa i Adolfa Meyera. Architekci zaprojektowali kompleks w duchu modernizmu, co zostało docenione po latach. W 2011 r. zabudowania wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Walter Gropius to wybitny twórca modernistycznej architektury. Niewiele osób wie, że fabryka obuwia Fagus jest jednym z jego pierwszych zrealizowanych projektów. Co ciekawe, pierwszy budynek, który zaprojektował znajduje się w… Polsce! To spichlerz z 1906 r., który znajduje się we wsi Jankowo pod Drawskiem Pomorskim.

Fabryka obuwia Fagus składa się z kilku obiektów, których budowa rozłożona była na lata 1911-1913, a w 1925 r. dokończono wnętrza. Industrialny gmach był wówczas przykładem nowoczesności. Stalowa konstrukcja, wielkie szklane ściany robiły wrażenie. Do wnętrza docierało mnóstwo dziennego światła, co sprzyjało pracy.

Założycielem fabryki był przemysłowiec Carl Benscheidt, kóry do pracy nad projektem zaprosił Gropiusa. Inwestor chciał jak najszybciej uruchomić swój zakład i częściowo produkcję uruchomiono już rok po rozpoczęciu prac budowlanych. Duża ilość zamówień sprawiła, że konieczna była rozbudowa gmachu o nowe obiekty.

Historyczny budynek fabryki wyróżnia elewacja z żółtej cegły. To budynek główny, którego charakterystycznym elementem jest kurtynowa elewacja ze szkła i stali. Architekci zaprojektowali tu szklane naroża, które elegancko wyglądają i są funkcjonalne. W tej części znajdują się biura, które ukończone zostały w połowie lat 20. XX w. Kolejne dwa duże budynki zakładu to hala produkcyjna i magazyn.

fot. Stephan Werberger, Flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0 DEED

W latach 80. rozpoczął się gruntowny remont budynku, dzięki czemu do dziś jest on w bardzo dobrym stanie. Fabryka działa do dziś i jest chętnie odwiedzana przez fanów architektury z całego świata. Co ciekawe, projektując budynek Walter Gropius mógł przekazać idee, które już wtedy kiełkowały w jego głowie. Słynną uczelnię Bauhaus Gropius założył dopiero kilka lat później.

źródło: www.fagus-werk.com

Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Niemcy | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie