WYDARZENIA

Gdańsk: radni dali zielone światło, mieszkańcy mogą stawiać własne ule!

Uchwałę przyjęto podczas sesji Rady Miasta. Ule mogą być stawiane na własnych działkach lub dachach budynków, a powstały miód można wykorzystywać do własnych potrzeb, tak Gdańsk dba o bioróżnorodność.

W wielu miastach można zaobserwować trend utrzymywania pszczół w przestrzeni miejskiej.To nie ekologiczna moda, ale działanie, które pozytywnie wpływa na bioróżnorodność i pozwala zwiększać populację zapylaczy. Bez pszczół nie mielibyśmy tyle owoców, ile potrzebujemy. Podobne uchwały obowiązują już m. in w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz w Łodzi. Teraz do tego grona dołączył Gdańsk, którego mieszkańcy mogą zakładać własne ule.

Pasieki w Gdańsku można zakładać na terenie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz na terenach prywatnych zarówno na w przydomowych ogródkach, na działkach jak i na dachach. Gdańsk, podobnie jak inne miasta przyjął zasadę zachowania 10 m odległości zarówno od granicy działki jak i okien. Odległość tę można zmniejszyć po uzyskaniu zgody właścicieli działek sąsiednich oraz ustawieniu przegrody o wysokości 2 m wzdłuż granicy pasieki. Dodatkowo teren na którym zlokalizowane są ule musi być odgrodzony w sposób uniemożliwiający dostanie się osób postronnych.

Pszczoła miodna jest gatunkiem udomowionym, z łatwością adaptuje się do życia w warunkach miejskich. Wprowadzenie rodzin pszczelich do miast powoduje zwiększenie szans roślin na wytworzenie nasion i owoców, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie i polepszenie jakości bazy pokarmowej zwierząt, w szczególności ptaków. Ponadto, wprowadzenie pszczół w połączeniu z rozwijaniem łąk miejskich umożliwia tworzenie zróżnicowanej gatunkowo roślinności, która może pochłaniać cząstki pyłów, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza.

Redakcja magazynu whiteMAD może pochwalić się swoją pasieką. Niedawno adoptowaliśmy 60 tysięcy pszczół. Nasz ul znajduje się na południu Mazowsza i na co dzień dogląda go zespół Roi Się. O tej niezwykłej pasiece i akcji z polskimi artystami, którzy wspierają rozwój populacji pszczół  przeczytacie w naszym artykule tutaj.

Czytaj więcej: Ekologia | Ciekawostki | Las | Rośliny | Zwierzęta

Ule na Politechnice Gdańskiej, fot. Dominik Paszliński

źródło: UM Gdańsk

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej